Hakkında Bilgi

Tekstil Baskı Teknikeri

Tekstil Baskı Teknikeri Mesleği ve Özellikleri
Tekstil (dokuma) ürünlerinin, boyanması, düzenlenmesi ve aprelenmesi (sertleştirilmesi) alanında tekstil mühendisine yardımcı eleman olarak çalışan kişidir.

GÖREVLER

- Boyanacak veya desenlenecek kumaşın niteliklerine göre uygulanacak deseni ve renkleri saptar,

- Kumaşın cinsine uygun boya ve apre malzemesini hazırlar,

- Kumaşın boyanması, desenlenmesi ve aprelenmesi ile ilgili işlemi yürütür.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Çeşitli kumaş, boya, apre malzemeleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Tekstil baskı teknikeri olmak isteyenlerin;

- Kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı,

- Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine,

- Tasarım ve çizim yeteneklerine sahip,

- Birbirlerine yakın renkleri ayırdedebilen,

- Boya maddelerine alerjisi olmayan,

- Bedence sağlam ve dayanıklı

kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Tekstil baskı teknikeri fabrika veya atölye gibi kapalı ortamlarda görev yapar. Ortam nemli ve boya kokuludur. Görev sırasında birinci derecede malzeme ile meşgul olan tekstil baskı teknikeri, mühendis, teknisyen ve işçilerle, tekstil desenleri yapan meslek elemanları ile iletişim kurma durumundadır.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Tekstil baskı teknikeri;

- Özel sektöre ait tekstil fabrika veya atölyelerinde görev alabilir,

- Kendi işyerini açabilirler.

Dünya tekstil sektörü istihdamın ve ihracatın yaklaşık 0-35’ini karşılamaktadır. Zaman zaman geçici bir durgunluk yaşansa da bu sektör önümüzdeki yıllarda varlığını gelişerek sürdürecektir. Fabrika ve atölyelerde yeterince tekstil mühendisi bulunmasına karşılık tekniker düzeyinde eleman azdır. Bu nedenle mezunların iş bulmada zorluk çekmeyecekleri söylenebilir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Tekstil Baskı” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Tekstil” olarak değişmesi nedeniyle, “Tekstil Baskı” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Tekstil Baskı” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Tekstil Baskı ön lisans programına girebilmek için,

- Lise veya dengi okul mezunu olmak,

- Merkezi sistemle yapılan Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS ) yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-1)” puanı almak gerekmektedir.

Meslek Liselerinin Tekstil Baskı, Boya-Apre, Boya Baskı-Desen, Kalite Kontrol(tekstil), Tekstil Boya-Apre, Tekstil Boya-Baskı-Desen, Tekstil Kalite Kontrol, Tekstil Tasrımı bölümlerinden mezun olanlar üniversitelerin Tekstil Baskı ön lisans programını tercih ettiklerinde orta öğretim başarı puanları (OÖBP) 0.65 ile çarpılarak ÖSS puanlarına eklendiğinden, diğer alanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 2 yıldır.

Eğitim süresince verilen belli başlı dersler şunlardır:

- Kimya, Genel Tekstil Teknolojisi, Lif Teknolojisi, Teknik Resim, Boyar Madde Kimyası, Dokuma Teknolojisi ve Makineleri, Renk Bilgisi, Boya Teknolojisi, Boya ve Baskı, Kalite Kontrol.

MESLEKTE İLERLEME

Tekstil Baskı ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde Tekstil Mühendisliği lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

Tekstil baskı teknikerleri, başarılı oldukları takdirde, bulundukları işyerinde vardiya amiri, planlama sorumlusu, şef yardımcısı, şef gibi görevlere atanabilirler ve daha ileri düzeyde sorumluluklar alabilirler. Ayrıca kendi işyerlerini açabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Tekstil teknikeri,

- Tekstil mühendisi.

BURS, ÜCRET VE KREDİ DURUMU

Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uyan öğrenciler, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler.

Tekstil baskı teknikerleri, genellikle özel sektörde çalıştıklarından ücretleri kendileri ile işveren arasında yaptıkları anlaşmayla belirlenir. Ücret, kişinin bilgisi, yeteneği, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret

düzeyi göz önünde tutularak belirlenir.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları,

- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,

- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
meslekler ve özellikleri, mesleklerin özellikleri, meslek tanıtımları, tekstil baskı teknikeri, tekstil baskı teknikeri tanıtımı, tekstil baskı teknikeri nedir, tekstil baskı teknikeri ne demek, tekstil baskı teknikeri neye denir, tekstil baskı teknikeri ile ilgili bilgiler, tekstil baskı teknikeri bilgi, tekstil baskı teknikeri hakkında bilgi, tekstil baskı teknikeri olmak için, tekstil baskı teknikerinin görevleri, tekstil baskı teknikerinin özellikleri, tekstil baskı teknikeri mesleği, meslek tanıtımı,
farmasi aralık kataloğu 2018
Eitim ve gretim Eitim ve gretim