Hakkında Bilgi

Tektonik Göl Nedir

Tektonik Göl Nedir, Tektonik Göller Hakkında
Yerkabuğunun tektonik hareketleri sırasında oluşan çanaklardaki göllerdir.

Memleketimizin başlıca gölleri yerkabuğunun çöküntülere uğramış ve bu yol ile geniş çanaklar biçimi almış yerlerinde suların birikmesinden doğmuş olup sayıları büyükçe göl olarak 20’den çoktur. Güney Marmara bölgesi gölleri (Kuş gölü Ulubat gölü İznik gölü) Simav Acıgöl Eğridir Kovada Ilgın Beyşehir Hazar Tuzla Yaygölü Seyfe Eber Akşehir gölleri esas çizgileriyle bu şekilde meydana gelmişlerdir. Van Sapanca Amik göllerinin temeli de böyle olmakla beraber biraz aşağıda bunlar karma oluşumlu olarak belirtilecektir.

Tektonik Göl Nedir
Bu göller, yer kabuğu hareketi sonucunda oluşan çanakların sularla dolması ile meydana gelir. Ülkemizin tektonik gölleri, genellikle yer kabuğunun hâlâ hareketli olduğu fay kuşaklarını takip eder. Sapanca, İznik, Ulubat ve Kuş gölleri, Güney Marmara bölümündeki çöküntü alanlarında yer alır. Ege Bölgesi'ndeki Simav Gölü tektonik karakterlidir. Göller yöresindeki Beyşehir, Eğirdir, Burdur, Ilgın (Çavuşçu), Akşehir, Eber, Kovada gölleri de tektonik çanaklarda oluşmuştur.

İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Tuz gölü, Seyfe ve Tuzla Gölleri bu özelliktedir. Doğu Anadolu Bölgesindeki Hazar ve Hozapin gölleri tektonik çukurlarda oluşmuştur. Ülkemizin en büyük doğal gölü olan Van Gölü ise tektonik, bir çukurluğun önünün lâvlarla kesilmesi sonucu oluşmuştur. Doğu Anadolu'nun diğer göllerinde de benzer özellikler görülür.

Coğrafya Deyimler Sözlüğü, Tektonik Göl Nedir, Tektonik Göller Hakkında, Tektonik Göl Ne Demek, Tektonik Göl Nedemek, Tektonik Göl Hakkında Bilgiler, Tektonik Göl, Tektonik Göller,
farmasi katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim