Hakkında Bilgi

Termik Basınç Kuşağı Nedir - Termik Basınç Kuşakları Hakkında Bilgiler

Termik Basınç Kuşağı Nedir - Termik Basınç Kuşakları Hakkında Bilgiler
Dünya’nın küreselliği nedeniyle ısınma ve soğumaya bağlı oluşan basınçlara termik basınç denir. Güneş ışınlarını, yıl boyunca dik ve dike yakın açılarla alan Ekvator fazla ısınır. Isınan hava genleşerek yükselir ve basınç düşer. Kutuplar, ışınları dar açı ile aldığından her zaman soğuktur.Soğuk hava ağır olduğu için yere çöker ve basınç yükselir.
• Dünya’nın küreselliği nedeniyle, Kutup Yıldızı’nın görünüm açısı Kuzey Kutbu’ndan Ekvator’a doğru daralır. Bu nedenle 60. Kuzey paralelinde 60° açı ile görülen Kutup Yıldızı Güney Kutbu’nda görülmez.
• Dünya’nın küreselliği nedeniyle hep aynı yönde hareketle başlangıç noktasına ulaşılır. 1519 yılında Macellan tarafından, hep batıya gidilerek çıkış noktasına varılabileceği düşüncesi ile İspanya’nın Cadiz Körfezi’ndeki Sancular Limanı’nda başlatılan ve aynı limanda 1522 yılında son bulan Dünya seyahati ile bu sonuca ulaşılmıştır.


Coğrafya Deyimler Sözlüğü, Termik Basınç Kuşakları Nedir, Termik Basınç Kuşakları Ne Demek, Termik Basınç Kuşakları Anlamı, Termik Basınç Kuşakları Hakkında Bilgi, Termik Basınç Kuşakları Özellikleri, Termik Basınç Kuşakları Nasıl,

farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim