Hakkında Bilgi

Tıp Elektroniği Teknisyeni

Tıp Elektroniği Teknisyeni Mesleği
Tıp alanındaki teşhis ve tedavi uygulamaları için kullanılan elektronik alet ve cihazların, kullanım, bakım ve onarımını sağlayan, ayrıca bu cihazların doğru olarak kurulması ve kullanılması için sağlık personelini bilgilendiren kişidir.

GÖREVLER

- Kalp, beyin gibi organların çalışma şekillerini kaydeden EEG ve EKG cihazlarının tüm elektronik devreleriyle ilgili çalışmalar yapar,

- Kan akışı ve kan miktarı ölçümü yapan cihazların elektronik devreleri üzerinde çalışmalar yapar, elemanlarını tanır, meydana gelecek arızaları giderir,

- Cihazların periyodik (günlük, haftalık,aylık ve yıllık) bakımlarını yapar,

- Cihazları test eder, kalibrasyon ayarlarını yaparak kullanıma hazır olmasını sağlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Çeşitli kataloglar, elektronik ve mekanik test aletleri, güç kaynağı, gaz ölçüm cihazları, narkoz test cihazı, anestezi test cihazı, kimyasal test cihazı, çalıştırma talimatnamesi,

- Kaynak tabancası, havya, eğe, pense, tornavida, mengene,

- Tezgah, çalışma masası, bilgisayar,

- Bakımını yaptığı alet ve cihazlara ait bakım ve kullanım talimatnameleri veya kataloglar, Bilgisayar ve yazılım programları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Tıp elektroniği teknisyeni olmak isteyenlerin;

- Fen bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı,

- Alet ve makinelere ilgili ve mekanik ilişkileri algılayabilen,

- El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,

- Şekil ilişkilerini algılayabilen, Dikkatli ve sakin,

- Görme ve işitme organları sağlam

kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Tıp elektroniği teknisyenleri sağlık kuruluşlarının teknik bakım bölümlerinde, tıbbi cihaz yapan fabrikalarda, tıp cihazları tamir ve bakım atölyelerinde veya servislerinde görev yaparlar. Görev ortamı aydınlık ve temizdir. Gürültü oranı fazla değildir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

İş bulma olanakları oldukça geniştir. Hastanelerde, laboratuarlarda, tıp cihazı satan ve imalatını yapan şirketlerde, Sağlık Bakanlığı'nın illerde bulunan bölge tamirhane ve depo müdürlüklerinde iş bulma olanağı vardır

Ülkemizde tıp alanında, elektronik cihaz ve sistemlerin kullanımı süratle yaygınlaştığından, bu alandan mezun olanlar, aranan elemanlardır.

Meslekte işsiz kalınması halinde, temel elektronik bilgisi alınmış olduğundan, elektronik ile ilgili diğer bütün dallarda çalışma olanağı vardır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; Anadolu Teknik Lisesi Tıp Elektroniği bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Anadolu Teknik Liselerinde eğitim kurumuna girebilmek için; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nı kazanmak, gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Anadolu Teknik Lisesinde eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince genel kültür ve meslek dersleri birlikte okutulmaktadır. Uygulama eğitimi işletmelerde ve atölyelerde verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

Anadolu Teknik Liselerinin Tıp Elektroniği bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik- elektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomosyon, Ev cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik santralleri, Mekatronik, Otomotiv, Protez ve Ortez, Odyometri, Optisyenlik, Elektronörofizyoloji, Radyo ve televizyon tekniği ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Ayrıca, teknik liselerinin tıp elektroniği bölümünden mezun olanlar üniversitelerin Elektronik Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Mezun olanlara, 3308 Sayılı Kanun'a göre doğrudan "İŞYERİ AÇMA BELGESİ" verildiğinden, işyeri açabilirler.

Kamu kuruluşlarında, başta atölye şefi olmak üzere, benzer idari kadrolara yükselebilirler.

BENZER MESLEKLER: Elektronik Teknisyenliği, Motor ve Makine Teknisyenliği, Bilgisayar Operatörlüğü.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Öğrenciler, son sınıfta staj sırasında, asgari ücretin % 30' u oranında ücret almaktadırlar, Özel firmalarda staj yapanlar ise asgari ücretin tamamını ya da daha fazlasını alabilmektedirler.Kamu kuruluşlarında teknisyen unvanı altında asgari ücretin 2-3 katı ücret almaktadırlar. Özel firmalarda daha fazla ücret alınmaktadır.Kendi işyerini açanlar, yaptıkları iş oranında, değişik miktarlarda kazanç sağlayabilirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları,

- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,

- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
meslekler ve özellikleri, mesleklerin özellikleri, meslek tanıtımları, tıp elektroniği teknisyeni, tıp elektroniği teknisyeni tanıtımı, tıp elektroniği teknisyeni nedir, tıp elektroniği teknisyeni ne demek, tıp elektroniği teknisyeni neye denir, tıp elektroniği teknisyeni ile ilgili bilgiler, tıp elektroniği teknisyeni bilgi, tıp elektroniği teknisyeni hakkında bilgi, tıp elektroniği teknisyeni olmak için, tıp elektroniği teknisyeninin görevleri, tıp elektroniği teknisyeninin özellikleri, tıp elektroniği teknisyeni mesleği, meslek tanıtımı,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim