Hakkında Bilgi

Trabzon Hakkında Bilgi Kısa Özet

Trabzon Hakkında Bilgiler Kısa Özet
Yüzölçümü : 4.685 km²
İl Trafik No : 61

Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Trabzon Kafkasların ve İran transit yolunun başlangıcında yer alır. Karadenize kıyısı olan diğer ülkelerin limanlarıyla bağlantısı bulunmaktadır. Tarihi ve doğa güzellikleri ile dört mevsim gezip görülebilecek turizm şehridir.

Trabzonun İlçeleri
Trabzon ilinin ilçeleri; Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdözü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir ve Yomra'dır.

Trabzonun Coğrafyası
Güneyinde Gümüşhane ve Bayburt, batısında Giresun, doğusunda Rize illeri ile çevrili olan Trabzon, kuzeyinde de Karadenize kıyısı vardır. Yerleşim yoğunluğu sahil kesimlerdedir. Deniz seviyesinden başlayarak güneye doğru artan yükseklik bölgede 3000 metreyi bulur. Yüksek kesimlerde genellikle dağlar, tepeler ve yaylalar yer almaktadır.

Trabzonun Tarihi = Trabzonun tarihi geniş bilgi TIKLA
Kent tarihinde ilk defa M.Ö. 5.yüzyılda Miletli Kolonistler tarafından kurulmuştur.
Roma ve Bizans devirlerini yaşayan Trabzon, 1204 yılında Pontus devletinin başkenti olmuştur.
1461 'de Fatih Sultan Mehmet tarafından alınan kentte Yavuz Sultan Selim Şehzadelik yapmış Kanuni Sultan Süleyman bu kentte doğmuştur.

Trabzonda Gezilecek Yerler
Trabzondaki Müzeler
Ayasofya Müzesi
Kostaki Konağı (Trabzon Müzesi)

Trabzon Kalesi
Trabzon Kalesi: Yörenin en iyi korunmuş eseridir. Şehir merkezinde ve denizden tepelere kadar uzanmaktadır.

Sümela Manastırı = Sümela Manastırı geniş bilgi için TIKLA
Trabzon’un güneyinde, Ziganalar’ın bir tepesinin yamacına yapışmış bir manastır harabesi vardır. Eteklerinde, ormanlar ile kaplı bir vadinin dibinde, Trabzon’a kadar uzanan Değirmen Deresi’nin kollarından biri akar. Halk buraya kısaca Meryem Ana der.

Eski adı ise Sumela Manastırı’dır.

Uzungöl
Trabzon'a 99 km ve Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta deniz seviyesinden 1090 m yükseklikte bulunan Uzungöl dik yamaçları ve muhteşem orman örtüsü ile Alplerin güzelliğini geride bırakmaktadır.

Trabzondaki Köşkler
Atatürk Köşkü: Soğuksu semtinde küçük bir çam korusu içinde yer alıp 20.yüzyılın hemen başında yaptırılmış, Atatürk 1934 ve 1937 yıllarında Trabzon'u ziyaretlerinde bu köşkte konuk edilmiştir. Onun ölümünden sonra Trabzon Belediyesi tarafından, dönemde kullanılan eşyalarla dekore edilerek, Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Ulu önderimiz 1937 yılında vasiyetnamesinin bir bölümünü bu konakta yazmıştır.

Trabzondaki Cami ve Kiliseler
İnanç turizmi açısından önemli bir merkez olan Trabzon'da önemli camiler Gülbaharhatun Camisi, İskenderpaşa Camii, Çarşı Camisi, Büyük İmaret Camisi; önemli kiliseler Haghios Eugenius Kilisesi (Yeni Cuma Camii), Panaghia Chrysocephalos Kilisesi (Fatih Camii), Santa Maria Kilisesi, Ayasofya Kilisesi, Santa(Dumanlı) kiliseleridir.

Trabzondaki Hanlar
İlde bulunan hanlar, Vakıfhan, Taşhan, Alacahandır. Ayrıca Taşhan'ın yanında bir de Bedesten bulunmaktadır.

Trabzondaki Korunan Alanlar
Altındere Vadisi Milli Parkı
Uzungöl Tabiat Parkı
Trabzon Tabiat Anıtları

Trabzondaki Yaylalar
Sera Gölü Çevresi
Maçka-Şolma Yaylası
Maçka-Mavura Yaylası
Maçka-Kiraz Yaylası
Lapazan Yaylası
Maçka-Çakırgöl Yaylası
Çaykara - Uzungöl Turizm Merkezi
Karadağ Turizm Merkezi - Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları
Tonya - Erikbeli Yaylası
Sazalanı Yaylası
Sis Dağı Yaylası
Kadırga Yaylası
Çatma Obası Yaylası
Düzköy (Haçka Obası) Yaylası

Trabzondaki Mağaralar
Çalköy Mağarası
Akarsu Köyü Mağarası

Piknik Mesire Yerleri
Boztepe
Çamburnu
Sera Gölü

Trabzonun Yemekleri
Pek çok yemeği yapılan hamsi, karalahana ve mısır ekmeği, hamsi kuşu, hamsi pilavı, hamsili kaygana, hamsi tava, lahana kavurması, hoşmerim, Akçaabat Köftesi, kıymalı ve peynirli Trabzon pidesi, Hamsiköy sütlacı yöre yemeklerindendir.

Trabzon, Trabzon hakkında kısa bilgi, Trabzon özet bilgi, Trabzon kısa tanıtım, Trabzonun Coğrafyası, Trabzonda gezilecek yerler, Trabzon hakkında bilgiler, Trabzonun İlçeleri, Trabzonun Nesi Ünlü, Trabzon Tarihi, Trabzon Tarihi ve Turistik yerleri, Trabzon Yemekleri
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim