Hakkında Bilgi

Trombon Hakkında Bilgi

Trombon Hakkında Bilgiler
Öteki bakır çalgıların aksine, trombonlar “perde değiştirici” özellikte değildir. müzikleri daima normal seslendirme perdelerinde yazılır. Yüzyıllar öncesinin partisyonlarında genellikle değişik boyutlarda üç trombon yer alırdı ve bunlar için üç ayrı parti tkullanılırdı. Günümüz bestelerinde ise iki farklı büyüklükte ya da hepsi aynı olan üç trombon için iki ya da sadece tek partinin daha verimli olacağı düşüncesi egemendir.

Trombon’un Romalılar dönemine, hatta daha öncesine uzandığı bilinmektedir. Bu konudaki kesin bilgi, XIV. Yüzyılın başlarında Avrupa’nın bir çok ülkesinde “Sackbut” adıyla tören bandolarında kullanılmış olmasıdır. XVI. yüzyılın sonunda Venedik’te G. Gabrieli, dinsel eserlerinde trombona yer vermiştir. Monteverdi ise 1607’de Mantua’da sahnelenen Orpheus operasında beş trombon kullanmıştır. XVII. yüzyıl boyunca olağan bir trombon seti, alto, tenor ve bas olmak üzere üç türden oluşuyordu.

Bach ve Haendel, trombonu kısıtlı kullanmışlardır. Bach, trombona solo bölüm yazmamıştır; ancak öteki çalgıları da solocu olarak kullanmadığı hatırlanmalıdır. Haendel, oratoryo’larında ve bazı eserlerinde trombona yer vermiştir.

trombon, trombon nedir, trombon ne demek, trombon neye denir, trombon hakkında, trombon ile ilgili bilgiler, trombon hakkında bilgi, trombon ne demektir, trombon anlamı,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim