Hakkında Bilgi

Trombon nedir - Üflemeli çalgılar

Trombon nedir - Üflemeli çalgılar
Eski bir geçmişi olan ve günümüz orkestralarında kullanılan bir çalgı. Silindir biçimindeki borusu ve huniye benzeyen ağız kısmıyla trompeti andırır. Kayarak işleyen sürgüsüyle trompetten ayrılır. Ses rengi gösterişlidir. Sürgü koluyla çalınır. Tromboncular bu kolu çekerek ya da iterek, titreşen havanın bulunduğu boruyu uzatır ya da kısaltır. Böylece değişik yükseklikte sesler elde edilir. Sürgünün yedi değişik durumu, iki oktavı geçen kromatik bir ses merdiveni sağlar.

Öteki bakır çalgılar aksine, trombonlar “perde değiştirici” özellikte değildir. Müzikleri daima normal seslendirme perdelerinde yazılır. Yüzyıllar öncesinin partisyolarında genellikle değişik boyutlarda üç trombon yer alırdı ve bunlar için üç ayrı parti kullanılırdı. Günümüz bestelerinde ise iki farklı büyüklükte ya da hepsi aynı olan üç trombon için iki ya da sadece tek partinin daha verimli olacağı düşüncesi egemendir.

Trombonun pistonlu türleri de yapılmıştır. Genellikle üç pistonlu olan bu trombonlar bazı bandolarda kullanılmaktadır. Ayrıca, normal sürgülü trombona tek piston eklenmesiyle hem sürgü, hem de piston sisteminin kullanıldığı birleşik trombonlar yapılmıştır.

Orkestra içinde trombon soloları birçok bestecinin yapıtlarında yer alır: Trombonun ilk virtüözü sayılan F.A. Belcke’ nin (1795-1874) konçertoları ve Ferdinand David’ in bir konçertinosu bu arada sayılabilir. Mozart’ ın Requiem’ inde uzun bir solo bölüm vardır. Berlioz’ un Kahramanlık Senfonisi’ nde, geniş ölçüde trombon solosuna dayanan “Funeral Oration” adlı bölüm hatırlanmalıdır.

Trombon çeşitleri
1. Pistonlu Trombon
2. Sürgülü Trombon

Pistonlu Trombonun çeşitleri:
1. Soprano Trombon
2. Alto Trombon
3. Tenor Trombon
4. Bas Trombon
5. Kontrbas Trombon

Trombonların bugün kullanılanları, Tenor ve Bas olanlarıdır. Pistonlu olanlarda; sağ el pistonları yürütür, sol el çalgıyı tutar. Sürgülü olanlarında ise; piston yoktur. İçice olan devingen boru bölümü, çeşitli aralıklara getirilerek (sağ el ile), istenilen sesler sağlanır. Sol el çalgıyı tutar. Tutuşu yere koşut olup, ağızlık dudaklara dayatılarak üflenir.

Dudakların; kusursuz, dişlerin; düzgün ve eksiksiz (ön dişler) olması, aranılan nitelikler arasındadır. Bu çalgıya, onbeş yaştan önce başlamak, sakıncalı olabilir. Çalışmalara gelince; başlangıçta, her gün için iki, gerekli yeterlik sağlandıktan sonra, dört saat çalışmak uygundur. Ancak bu süreyi aşmak asla doğru değildir.

PİSTONLU TROMBON
Yapıldığı ses : Si b
Bütün uzunluğu : 111 cm.

Üflemeli Çalgılar, Trombon, Trombon nedir, Trombon ne demek, Trombon hakkında bilgi, Trombon ile ilgili bilgi, Trombon tanıtım, Trombon bilgi, Trombon tarihi, Trombon tarihçesi, Trombon yapısı,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim