Hakkında Bilgi

Trompet Hakkında Bilgi

Trompet Hakkında Bilgiler
XVI – XIX. yüzyıllarda kullanılan, eklenen tüpler sayesinde perdeleri değiştirilebilen daha gelişkin bir basit trompet türü de vardır. Bu çalgıyla armonik seslerin tamamı elde edilemediği için, bestedeki seslerin tümünü çıkartabilmek amacıyla trompetçiler yanlarında değişik perdelerden trompetler bulundurma ve çalgı değiştirmek zorunda kalıyordu. Bach döneminde çalgıcının yanında değişik perdeli trompetler bulundurması sayesinde eserler çalınırdı. Mozart döneminde ise daha değişik yapılarda tüplerin kullanıldığı ve do, re, mi bemol perdelilerin icra edildiği bilinmektedir. Beethoven döneminde ve sonraları trompetler için müzik, belli tüpler ve onlara uyan perdelere göre yazılmıştır.

Transposition tablosu, klasik partisyonlarda trompet için yazılmış yerlerin okunabilmesi için gereklidir.
Piston, ya da dönen kapakçıklar aracılığıyla ses verme uzunluğu arttırılan ve böylece değişik perdelerde armonik diziler üretebilen bir basit trompet çeşidi sonraları geliştirilmiştir. Bunlarda pistonlar üç tanedir. Perdeyi iki, bir veya üç alçaltabilirler. Birden fazla piston aynı anda harekete geçirilirse, perdeyi dört, beş ya da altı yarım sese düşürebilir. Bu tür, altı tane basit trompete eşit görev yapmaktadır denebilir.

Modern pistonlu trompetin doğal perdesi, pistonlara basılmadığı zaman si bemol’dür, pistonun döndürülmesiyle la’ya dönüşür. Bazılarında do kullanılır. Başka bir özelliği ise eski basit trompetlerin yarısı uzunluğunda olmasıdır.
Zamanla piston kullanımı ile değil, bir kaydırma mekanizmasıyla perde sayısının çoğaltıldığı trompetler kullanılmıştır. Bu türün ilk örneği XVII. yüzyılda görülmüştür.

trompet, trompet nedir, trompet ne demek, trompet neye denir, trompet hakkında, trompet ile ilgili bilgiler, trompet hakkında bilgi, trompet ne demektir, trompet anlamı, müzik
farmasi katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim