Hakkında Bilgi

Tur Nedir - Tur Çeşitleri

TUR KAVRAMI - TANIMI VE ÇEŞİTLERİ
Seyahat Acentasının değişik amaçlarla bir çok turistik hizmeti bir araya getirerek belirli bir destinasyona ve destinasyonlara, belirli süreleri kapsayacak şekilde düzenledikleri gidiş-geliş şeklindeki seyahatlerdir. Bu turlar ülkeler arası ve bölgesel düzenlenebildikleri gibi eğlence, dinlenme, kültür, sağlık, spor vb… amaçlar gözetilerek organize edilir. Başladığı noktada bitebilen bir programa bağlı olarak yapılan bu programda öngörülen hizmetleri kapsayan organizasyonlara TUR denir.

Öngörülen hizmetler turun ne zaman başlayacağı, yemeklerin nerede verileceği, bunların ödemesini kimin yapacağı, konaklama varsa nerede yapılacağı ve buna benzer konulardan oluşmaktadır.

TUR ÇEŞİTLERİ
A-)Paket Tur: Tatil amaçlı olan tüm detayların (konaklama, yeme-içme ulaştırma)önceden tur operatörü tarafından hazırlanan en az bir gece konaklamayı kapsayan ve tanıtma amacıyla halka sunulan sabit bir fiyatla satılan, tamamı tatil başlamadan önce ödenen kapsamlı seyahatlerdir.

Ayrıca Paket Tur:
_Kesin dönüş imkanı sağlar.
_Dil sorunu yoktur.
_Bireysel seyahatlere göre daha uzundur.
_Her şey tur operatörü tarafından hazırlanır.
_Her şey dahil tek bir fiyat üzerinden satılır.
_Güvenlik duygusu verir.
_Aynı anda birçok yer görme imkanı sağlar.
_Tatil bütçesini bilmemizi sağlar.
_Toplu seyahat etmek isteyenler için iyi bir organizedir.

B-)Extra Tur: Seyahat Acentasının paket turlarla ülkemize gelen müşterileri en fazla üç, en az yarım gün olarak sundukları kültürel,sportif amaçlı turlardır.

Extra Turun Müşteriye Sunumu:
Acentalar her otel için müşterilerle ilgilenmek üzere bay ve bayan otel rehberi görevlendirirler.Bu görevlilere acenta dilinde host veya hostes denir.Görevleri ise:
_Ülkemize gelen konukların her türlü sorunlarını gidermek,
_Ülke hakkında bilgiler vermek,
_Bağlı bulunduğu acentanın hazırlamış olduğu turları müşteriye sunmak.

Bu görevlilerin müşteriye turlar hakkında gerekli bilgileri verebilmesi için turların hepsine katılmış olması gerekir.Bu turlar genellikle müşterinin bulunduğu bölgeyi onlara tanıtmak amaçlıdır.Örneğin;Manavgat Turu,Cip Safari,Yat Turu,Antalya Turu,Köy Turları,Alanya Turları,Antalya Turları… vb.

Pamukkale,Efes,Kapadokya vb. turlar genellikle konaklamalı turlardır.Bu tür turlar belli katılım sayısı üzerine hazırlanırlar.Yani minimum katılım sayısı bellidir.
Extra Turun Fiyatına Neler Dahil Edilir?
_Rehber,şoför ve aracın günlüğü,
_Aracın harcadığı yakıt,
_Otel rehberinin komisyonu,
_Ören yeri girişleri,
_Otopark ücretleri,
_Acentanın kârı,
_Konaklama ücreti ve bahşiş.

TURLARA KİMLER EŞLİK EDER?
Eğer turda ören yeri, tarihi bir yer ziyaret edilecek ise kokartlı rehber diğer turlara ise animasyon rehberleri eşlik eder. Turlara çıkacak rehberler tur bölümünden müşteri listesini ve tur raporunu alarak müşterileri otellerden toplayarak tura başlar. Konukların otellerden alınış yeri ve saatleri tüm otel rehberlerine daha önceden tur bölümü tarafından verilir.

ANİMATİV TURLAR
Bu turlar dinlenme ve eğlence amaçlı olup daha çok günü birlik olarak yapılan turlardır.

Tracking: Dağ yürüyüşü olarak bilinen bu tur ilk olarak 1989 yılında C grubu bir acenta tarafından gerçekleştirilmiştir.

Doğal yürüyüş ya da tracking yapılan yerlerin genel özellikleri;
_Araç yolu olmamalıdır.
_Gereksiz yapılardan kaçınılmalıdır.
_Bazı bölgelere elektrik götürülmemesi gerekmektedir.
_Bu bölgelere telefon ve telsiz ulaşımının sağlanması gerekir.
_Çevrenin korunması için özel uygulamalar getirilmesi gerekir.
Eşek Safari: Binek hayvanlarıyla yapılan turlardır.
Tekne Turları:Müşterilerin güneş ve sudan yararlanmaları için dinlenme ve eğlence amaçlı yapılan turlardır.
a-)Nehirde yapılan tekne turları,
b-)Açık denizde yapılan tekne turları.

C-)İnformativ Turlar:
Bilgilendirmeye yönelik günübirlik veya konaklamalı olan etkinliklerdir.Örneğin;ören yerlerine yapılan turlar,flora ve faunaya yapılan turlar,kongre,konferans ve seminerler gibi etkinliklere yönelik turlardır.
Flora:Bitki örtüsü zenginliği.
Fauna:Hayvan zenginliği.

TEDAVİYE,DİNİ MİSYONA YÖNELİK TURLAR
Misyon: Yaşam tarzı.
Kaplıca,ılıca,termal istasyonlar,mağara gibi tedavi edici özelliğine inanılan yerlere yapılan gezilerdir. Ayrıca; çeşitli inançlarla kutsal sayılan yerlere yapılan etkinliklerde vardır.

Örneğin;Kâbe,hristiyanların Meryem Anaya gitmeleri,Efes Selçuk vb…gibi şeylere yönelik turlar ve İslâm inancına göre Kâbe kutsal olan yerlerdir.Bu tür etkinlikler bu inancı taşıyan kişiler açısından informativ turların özelliğini gösterir.Gerek animativ turlar,gerekse informativ turlar tam pansiyon şeklinde olabilir.Bu durum tamamiyle talebe göre acentalar arasındaki rekabete göre belirlenir.

Extra turlar paket olarak tur operatörlerine konuğa geldiği ülkede satabileceği gibi gittiği ülkede tur operatörü görevlileri veya incoming acentaları rehberleri tarafından sunulabilir.Genel olarak animativ etkinliklerin %95inden fazlası hedef ülkede pazarlanabilmektedir.İnformativ etkinliklerin 1 hafta ve daha fazla uzun süreli olanları paket olarak katalog satışı şeklinde sunulurken (batı Anadolu turu,orta Anadolu turu gibi) konuklar 1,2 veya 3 gece konaklamalı turlar için (Pamukkale, Kapadokya gibi)

TUR BÖLÜMÜ ORGANİZASYON
1-) Organizasyon Yapısı:Tur operasyon sorumlusu ve yardımcısı, rehberler (animasyon, tur, otel ve kokartlı rehberlerden oluşur.)
2-)Personel Görev ve Sorumlulukları:Tur operasyon sorumlusunun görevleri şu şekilde açıklanabilir:
_Tur programının tur operasyon bazında düzenlenmesi
_Otel rehberlerine her sezon başında gerekli dosyanın verilmesi gerekir.Bu dosyanın içerisinde tur satışlarında dikkat edilmesi gereken kurallar,ofis çalışma saatleri ve indirim oranları gibi bilgiler bulunur.
_Rehberlere en fazla üç koçanı zimmet karşılığı vermek ve biten koçanı almadan yerine yenisini vermemek.
_Müşterilerden katılacakları turun maliyetini tahsil etmek
_Bir gün sonra çıkacak olan tur araçlarının yazılı olarak istenmesi ve tur programlarının hazırlanması
_Tur rehberlerinin tur sırasının belli bir düzen halinde tutulması
_Tur operasyonu programına gerekli tur tanımlamalarının yapılması
_Belirlenen aralıklarla hesaplaşmanın yapılması ve otel rehberlerine iletilmesi
_Günlük turlarla ilgili avansların rehberlere muhasebe tarafından verilebilmesi için gereken bilgi akışını sağlamak
_Tur dönüşü tur rehberleriyle gerekli hesaplaşmaların yapılışı ve para akışı için rehberlerin muhasebeye gönderilmesi
_Tur bilgi formlarının çıkarılması
_Tur dönüşü doldurulan tur programlarının incelenmesi ve varsa aksaklıklarının çözümü için gerekli görüşmelerin yapılması
_Haftalık istatistiki raporların çıkarılması ve gerekli kişilere iletilmesi
_Otel rehberlerinin turlar hakkındaki şikayetlerini dinleme ve çözüme ulaştırmak için gerekli görüşmelerin yapılmasını sağlamak

Full Charter:Tur operatörünün uçağı tek başına kiralaması.
Part Charter:Bir kaç tane tur operatörünün birleşerek uçağı kiralaması.
Termalizm:Termal sular ile çamurların insan sağlığına olumlu katkısını sağlamak üzere uzman doktorların yönetiminde fizik,tedavi,rehabilitasyon,egzersiz ve diyet gibi destek tedavilerle yapılan turizm hareketine termalizm denir.

Ülkemizde bulunan dini merkezler şunlardır:
İzmir--Meryem Ana
Tarsus--Yedi Uyurlar Mağarası
Konya--Mevlana Türbesi
Demre--Nikolas Kilisesi
Urfa--Sardis Sinagogu

TUR BÖLÜMÜ FAALİYETLERİ
Yönelim (destinasyon) Seçimi: Tur operatörü çalışmalarına en az bir yıl önce başlar.Amaçları mümkün olduğunca fazla talep meydana getirmektir.bunu sağlamak için de farklı orijinal programlar hazırlayarak ilgi çekmeyi hedeflerler.

Destinasyon,kişinin seyahatinde gitmeyi amaçladığı yerdir.Kişiler destinasyonu tatil amaçlarına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak seçerler.Destinasyonun tek bir bölge,ülke
olması gerekmez.Aynı ülke içinde birden çok yöre ya da birden çok ülkede olabilir.

Destinasyon belirlenirken şu hususlar dikkate alınır:
_Rakiplerin durumu ve pazardaki payları
_Maliyet
_Doğal kaynaklar (kaplıcalar,dağlar,deniz,iklim…vb)
_Kültürel kaynaklar (müzeler,tarihi eserler,antik kentler festivaller…vb)
_Altyapı (yol,oteller,büyük restoranlar,limanlar…vb)
_İklim
_Turistik kolaylıklar (oteller,restoranlar…vb)
_Ekonomi,politik ve sosyal yapı (hükümetin yapısı,din, gelenek-görenek)
_Popülerlik
_Uzaklık

Geçmiş yıllarda da tur düzenlenen bir bölge ise geçmiş yılların analizi yapılarak kârlılık,doluluk oranı,aksaklıklar ve nedenleri incelenmektedir.

Değişik destinasyonlar belirleyen T.O bu bölgelere inceleme ve bilgilenme gezileri yaparlar.Bu gezilerde turun düzenlenmesi planlanan ülke,bölgenin kapasitesi, kaynakları,altyapısı,halkın turizme yaklaşımı,verilebilecek hizmetler araştırılır.Destinasyonlardaki yerel acentalarla görüşme yapılır.Bu gezilere üst düzey T.O görevlileri katılırlar.

Tüm bu kriterler göz önüne alındığında yeni bir destinasyona tur düzenlenmesi kararlaştırılırsa turun süresinin belirlenmesi gerekir.Turist için amaç belirli bir zaman süresi içinde mümkün olduğu kadar çok yeri ziyaret etmek olduğu için programda yer alacak yerin toplam gezi süreleri,birbirine olan uzaklıkları,yemek ve dinlenme molaları için harcanacak süre toplamının bir günde kullanılacak saat sayısı bölümü ile tur için gerekli minimum gün sayısı bulunur.

Bu gün sayısının programa katılacak kişilerin harcamak istedikleri zaman sınırları içerisinde olması zorunludur.İki yer birbirine yakınsa destinasyona,birden fazla ise gidip kısa sürelerde kalmayı tercih edebilirler.Uzak ise yüksek ulaşım masrafları olduğundan bir seferde pek çok çekim merkezi görmek isteyebilirler.Mesafe uzadıkça kalış süresi uzamakta,mesafe kısaldıkça sürede azalmaktadır.

Satın Alma İşlemleri:Destinasyonların belirlenmesi gerekli incelemelerin yapılması ve sürenin tespitinden sonra konaklama,ulaştırma,yiyecek-içecek,alış-veriş yerleri müze ve ören yerleri ve eğlence imkanlarından hangilerinin tur kapsamına alınacağı belirlenir.Daha sonra belirlediğimiz işletmelerle bağlantılar kurulur.

a-)Ulaştırma işletmeleriyle bağlantılar:Turistveren ülke ile destinasyon arasındaki transit ulaştırmayı sağlayan uçak,gemi,tren ya da otobüs işletmelerinden uygun olanlar seçilir.Gerekli görüşmeler yapılır ve sözleşmeler imzalanır. Otobüs işletmeleri aynı ülke içinde ya da komşu ülkeler arasında düzenlenecek turlarda kullanılabilir.Güçlü tur operatörleri yoğun talep alan ve mesafenin uzak olduğu destinasyonlarda uçak ya da gemi kiralamayı tercih ederken.

b-)Konaklama işletmeleriyle bağlantılar:Tek destinasyona yönelik turlarda tatilin geçireceği merkezdeki konaklama işletmeleriyle bağlantılar kurulur,anlaşmalar imzalanır.

Konaklama işletmeleriyle tur operatörleri arasında yapılan sözleşmelerde şu bilgiler yer alır:
1-)Çocuk indirimleri
2-)İşletme detayları
3-)İlave ücretler
4-)Fiyatların uygulanacağı dönemler
5-)Ödeme detayları
6-)Oda sayısı
7-)Otelin nitelikleri
8-)Anlaşmanın geçerliliği
9-)Rezervasyon doluluğu
10-)Anlaşmanın iptal nedenleri

Turizm işletmelerinin bakanlıkla birbirleriyle ve müşterileriyle ilişkileri hakkındaki yönetmeliğe göre;
1-)Rezervasyonlar yazılı olmalıdır.
2-)Otel,rezervasyonları 3 gün içinde konfirme etmelidir.
3-)Otel S.A dan ön ödeme isteyebilir (sezonda 3 gecelik, sezon dışında 1 gecelik)
4-)grup otelden ayrıldıktan sonra fatura düzenlenerek S.A na gönderilir.Sözleşmede belirtilen zaman sınırı içinde belirtilmemişse ücret 30 gün içinde ödenir.
5-)Müşteri otelde kalış süresini uzattığında ya da ileriki tarih için rezervasyon yaptırdığında (30 gün geçmemek şartıyla) otelin S.A sına komisyon ödemesi gerekir.
6-)Otel rezervasyonlu odalara geliş günü 14 den,ayrılış günü 12 ye kadar müşteriye açık olacaktır.
7-)Otel S.A sının özellikleri hakkında doğru bilgi vermelidir.
8-)Otel ve S.A ları birbirlerinin ticari itibarını zedeleyecek ifadelerde bulunamazlar.
9-)Sözleşmede fiyatlar müşterilere ya da 3. kişilere açıklanmaz.
10-)S.A sında görevli ve en az 15 kişilik gruba eşlik eden kişilere ücretsiz konaklama verilir.ilave her 20 kişi için bir S.A sı personeli daha bundan yararlanabilir.
15 kişi için:1 kişi
20-35 kişi arası:2 kişi
35-55 kişi arası:3 kişi
55-75 kişi arası:4 kişi (bu böyle devam eder.)

Tahmin edilen satış rakamlarına göre rezervasyon belirlenir.Konaklama işletmeleri rezervasyonu çok önceden aldıkları için T.O lerinin son andaki taleplerine cevap vermezler.T.O bu nedenle riski göze alarak belli sayıda kendi adına rezerve ettirirler.Odalar dolsun ya da dolmasın konaklama işletmesine ödeme yapılır ancak otel boş odaları satarsa acentanın ödeme zorunluluğu kalkar.Bu tarz rezervasyonlara blok rezervasyon denir.

Belirli aylarda turist sayısının artışı diğer aylarda azalışı göz önüne alınarak mevsimlik dalgalanmalara uygun olarak yapılan rezervasyonlara basamaklı blok rezervasyon denir.

b-)Yeme-İçme İşletmeleriyle Bağlantılar:Konaklama merkezlerinin birinden diğerine giderken yol üzerinde bulunan yeme içme işletmeleriyle anlaşmalar yapılır. Bunun dışında özel yemekleriyle tanınan yerlerden T.O yarım pansiyon konaklamayı tercih edip yemekleriyle tanınmış ilginç restoranları kullanabilir.

Yeme-içme paket tur içinde önemli bir maliyet oluşturmama sına rağmen T.O önceden bu işletmelerle bağlantıya geçerek sözleşmeler yaparlar.Bunun yararları:
1-)Özellikle orta gelir düzeyindeki turistler her şeyin fiyata dahil olmasını isterler.
2-)Yiyecek içecek işletmeleriyle yapılan anlaşma zaman kaybını önler.
3-)Turistlerin değerlerinin üstünde ödeme yapması önlenir.
4-)Yiyecek içecek işletmeleri yüksek müşteri potasiyelini kaybetmemek için daha güzel hizmet verirler.

T.O leriyle yeme içme işletmeleri arasında yapılan anlaşmalar şunlardır:
1-)Set Menü:Gruba verilecek yemek çeşitleri önceden belirlenmiştir.Genelde 4 çeşit yemekten oluşur.
2-)Seçmeli Menü:Bot turlarından yola çıkarak müşteri kendisine sunulan seçeneklerden birini seçerek kendi menüsünü oluşturur.
3-)Açık Menü(büfe):Self servise dayalı miktar ve çeşit kısıtlaması olmayan menüdür.
4-)Serbest Menü:Menü kartından olan yiyeceklerden belirli kategorilere sadık kalarak istediklerini sipariş etmeleridir.
5-)Sınırsız Menü:Hiçbir sınırlama olmaksızın müşterilerin diledikleri kadar sipariş vermeleridir.
d-)Yan Hizmetler ile Bağlantılar:Bölgesel kültürlerin tanınması,bölgesel eğlencelere katılması,alış veriş imkanın sağlanması gibi unsurlarda tura dahil edilebilir.Örneğin: Kapadokya da Türk gecesine gecesine katılma,yöresel hediyelik eşya satan mağazalara gitme…vb
e-)Ögelerin Birleştirilmesi:Gerekli işletmelerle anlaşmalar imzalandıktan sonra hareket tarihleri saptanır ve paket turumuz hazırlanmış olur.Ancak kağıt üzerinde belirlenmiş olan turun gerçekleşmesi aşamasında bazı aksaklıklar çıkabilir.Bu tür aksaklıkların müşteriye yansımaması için ön inceleme gezisi yapılır.
f-)Tur Maliyetinin Hesaplanması:
1-Ulaşım Maliyeti:Transit taşımacılık dışında destinasyonda kullanılacak araçların maliyetidir. Konfor,zaman kullanımında esneklik ve yollarda farklı seçeneklerin kullanılabilmesine imkan verdiği için genellikle otobüs tercih edilir.Lüx turlarda yat yada uçak tercih edilebilir.İki destinasyon arasında görülecek yer çok ise zaman kazanmak için uçak seçilebilir.Kullanılacak araç turun kalitesi ve fiyatı ile ilgilidir.

2-)Rehber Ücretleri:Yasa gereği gezilerde yer alacak rehberlerin T.C vatandaşı ve kokartlı rehber olması gerekir. Bakanlıkça belge verilmeyenler rehberlik yapamazlar.Kokartlı rehber olabilmek için;
1-)Giriş imtihanlarına girmek gerekir.Bu sınava girebilmek için;
a-)18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
b-)T.C vatandaşı olması gerekir.
c-)En az lise mezunu olması gerekir.
d-)Bakanlığın belirlemiş olduğu yabancı dili iyi derecede bilmesi gerekir.
2-)Bu şartları taşıyanlar il turizm müdürlüklerinden alacakları sınav giriş formu ile iki adet fotoğraf ve öğrenim belgesiyle il turizm müdürlüklerine başvuru yapar.
3-)Başvurunuz kabul edilirse sınava giriş belgesi verilir. Giriş sınavı,genel kültür,yabancı dil ve mülakat şeklinde olur.(sözlü sınav,torpil…)
4-)Giriş sınavını kazananlar nüfus cüzdanı,öğrenim belgesi, sağlık raporu ve iki adet fotoğrafla kurslara katılırlar.
5-)Kurslar belgesel ve ülkesel olarak ikiye ayrılır.Ülkesel kurslarda Türkiye’nin tüm bölgelerinde rehberlik yapabilecek kişiler yetiştirilir.
En az 6 ay sürer.Toplam 240 ders saatidir.24 ders saatinden fazla devamsızlığı olanların kursla ilişkisi kesilir.Teorik derslerin bitiminden sonra en az 30 gün süren uygulama gezileri yapılır.
6-)Bölgesel kurslarda sadece bir coğrafi bölgede çalışacak rehberler yetiştirilir.En az üç ay sürer ve toplam ders saati 120 ders saatidir.12 ders saatinden fazla devamsızlık yapanların kursla ilişkisi kesilir.Teorik derslerin bitiminden sonra en az 10 gün süren uygulama gezileri vardır.
7-)Kurslarda okutulan dersler şunlardır:
_Genel turizm ve turizm mevzuatı
_Turizmin rehberliği meslek dersleri
_Rehberlik meslek dersleri
_Türkiye turizm coğrafyası
_Arkeoloji
_Sanat tarihi
_Mitoloji
_Din,forklör,sosyoloji
_Türk tarihi
_Edebiyat
_İlk yardım
Kurs sonunda her dersten sınav yapılır.70 puan alan kursiyer başarılı sayılır.

8-)Rehberler sadece kimliklerinde belirtilen dilde rehberlik yapabilirler.Görev sırasında kimliklerini yanlarında bulundurmak zorundadırlar.S.A ları bölgesel olarak düzenledikleri turlarda bölgesel rehberlere çok noktalı Anadolu turlarında ise ülkesel kokartlı rehberleri kullanırlar.Acenta rehberleri belirledikten sonra çalışma şekillerini saptar.Rehberler S.A ile görüşme yaparak maaş ve rehberlik ücreti ile çalışır.Ya da çıktıkları tur üzerinden rehberlere ücret ödenir.

9-)Rehberlik ücreti TUREB(turizm rehberler birliği) ve TÜRSAB(Türkiye S.A birliği) turizm bakanlığınca belirlenir. Tura çıkacak olan rehberlere gerekli dökümanların yer aldığı bir dosya hazırlanır.Bu dosyada tur programı ,isim listesi,gider makbuzları,vocherler,tur harcama listesi,turda kullanılacak otel restoran müze vb yerlerin telefon numaraları,ilgili kişilerin isimleri,konfirme edilmiş rezervasyon formlarının birer örneği bulunur.

10-)Rehbere dosyanın yanı sıra acenta adına peşin olarak yapması gereken ödemeler için avans verilir. Rehber tur bitiminde muhasebe departmanıyla görüşerek aldığı avansı kapatır. Tur sonunda rehber bir rapor hazırlayarak S.A na teslim eder.Burada turlarla ilgili tüm bilgiler varsa aksaklıklar ve nedenleri belirtilir.

3-)Konaklama Ücreti:Tur maliyeti içinde en büyük paya sahip olan giderlerdir.Genel olarak otellerin uyguladığı fiyatlar şunlardır:
a-)IT Fiyatı (Indıvdualtravel):S.A kanalıyla gelen grup sayılmayan müşterilere uygulanan fiyattır.Yönetmeliğe göre 10 kişiden fazlası grup,10 kişiden az durumlarda ise münferit müşteri sayılır.
b-)Grup Fiyatı:S.A kanalıyla gelen grup müşterilere uygulanan fiyatlardır.IT fiyatından daha düşüktür.
c-)Sözleşme Fiyatı:Acentanın münferit yada grup olan tüm müşterilere uyguladığı fiyattır.
d-)Tek Temsilci Fiyatı:Bir konaklama işletmesi tek bir T.O ile çalışıyorsa T.O ile anlaştıkları fiyattır.
e-)Kontenjan Fiyatları: Blok rezervasyonların yapıldığı otellerde geçerli olan fiyattır.
f-)Özel Fiyatlar:İncentive ve özel organizasyonlar için verilen fiyattır. Bu organizasyonlarda yan gelirler oldukça yüksektir. Bu nedenle düşük fiyatlar verilir. S.A konklama işletmeleriyle görüşerek hangi fiyatın uygulanacağını belirler. Buna göre oda fiyatlarını alır. Alınan fiyatlar double odada kişi başı olarak hesaplanır. Double odada tek kişi kalacak müşteriler için kişi başı hesaplanan payın üzerine tek kişi farkı (single supplement), üç kişi konaklayacaksa ilave yatak farkı da sözleşmede belirtilir.

4-)Single Supplement (S/S):Otelde konuklarda misafir çift kişilik odalarda tek başına kalmak istediğinde kişi başına düşen fiyatın üzerine ilave edilen fiyattır.

5-)Yemek Maliyeti:Tek merkezli paket turlarda otellerden çoğunlukla yarım pansiyon yada her şey dahil fiyat alınır. Dolayısıyla yemek ücreti otel fiyatına dahil edilir.Birden çok destinasyonu kapsayan turlarda ise bağlantı kurulan restoranlardan alınan fiyatlar tur maliyetine eklenir.

6-)Giriş ve Otopark Ücreti: Programda yer alan müze ören yeri gibi ziyaret edilecek alanlara ödenecek giriş ücretlerinin tamamıdır. Giriş ücretleri Kültür Bakanlığınca belirlenir ve TÜRSAB’a gönderilir. Belediyelere ya da özel işletmelere ait olan ören yerlerinden de giriş ücretleri alınır. T.O veya S.A sının bu ücretleri dikkate alarak maliyet hesaplaması gerekir. Kişi sayısındaki değişiklik giriş ücretlerinde kişi başına maliyeti değiştirmez,toplam maliyeti değiştirir. Rehber gidilecek yere göre giriş, otopark, köprü, otoban, feribot ücretlerini belgelendirir. Ödemesini yaparak tur sonunda muhasebe, pazarlamadan aldığı avansı kapatır. Otel ve restorant hizmetlerinin karşılığında memnuniyet ifadesi olarak rehber tarafından bahşiş verilebilir. Bu aynı zamanda sunulan hizmetin kalitesinin devamlılığını sağlar.

7-)Broşür ve Katalog Maliyeti: T.O paket turları pazarlayabilmek için katalog hazırlar.Bunlar satış noktalarına,müşterilere ücretsiz verilmesi için dağıtılır. Bunların maliyeti de tur fiyatına eklenir.Genellikle yaz ve kış sezonu olarak mevsimlik hazırlanır. Kataloglarda ürün en iyi şekilde tanıtılmalıdır. Tur programları içeriği,tarihleri, tura dahil olan hizmetlerin kalitesi gibi tüm detaylar yer alır. Satın alma arzusu uyandırmak için fotoğrafların etkileyici, kağıdın kaliteli olması gerekir. Kataloglarda fiyat konusunda da bilgi verilmelidir. Ancak katalogların basımı ile turun satışı arasındaki zamanda fiyat artışı olabileceği düşünülerek fiyatlar döviz olarak kataloglarda yer alır ya da fiyatlar kataloglarda yer almaz. Son rakamlar listeler halinde satış noktalarına iletilir. Kataloglarda verilen bütün bilgiler eksiksiz ve bütün olmalıdır.Aksi taktirde müşteri tazminat talep edebilir.

YER OPERASYONU TOPLAM MALİYETİ:
Ulaşım, konaklama,yeme içme, rehber, giriş, otopark vb. harcamaların toplamıdır. S.A tahmini satışı yani beklenen doluluk oranı belirlenir. Doluluk oranı yüksek tahmin edildiğinde ulaşılması zor, düşük tahmin edildiğinde ise ulaşılması kolaydır. Doluluk oranının tahmini yüksek tutulduğunda kişi başı maliyetlerde düşerek sonuçta satış fiyatı daha az olacaktır. Doluluk oranı tahmini düşük tutulduğunda ise kişi başına maliyetler daha yüksek olacak ve bu satış fiyatlara da yansıyacaktır. Satış fiyatının yüksek olması belgesi, fiyatta düşük tutan T.O ların kaymasına neden olur.

Paket Tur Fiyatının Oluşumu:
Satış organizasyon giderleri aracılara ödenen komisyon ve genel giderler (kira, personel, haberleşme, sigorta, elektrik su, yakıt…) bu giderlerin toplamı paket turun toplam maliyetini verir. Üzerine kâr eklenerek satış fiyatı bulunur.

Tur Lideri Rehber ve Dosyaları
Turun Gerçekleşmesi: Grup üyeleri kent merkezinde herkesin bildiği kolaylıkla ulaşabileceği bir noktada buluşur. Bu aşamada bir uğurlayıcının yada tur liderinin görevli olması gerekir. Uğurlayıcı gidişle ilgili formalitelerin yerine getirilmesinde yardımcı olur. Tur lideri ise baştan sona tura eşlik eder. Tura eşlik eden tur lideri olması durumunda tur listesi dosyası hazırlanır. Bu dosyada;
1-)Yolcu Listesi:
2-)Toplama Katılma Listesi:Yolculardan bazıları,farklı noktalardan alınacaksa oluşturulan listedir.
3-)Yolcu Manifestosu:Uçağa biniş sırasında yolcuların isimlerinin pasaport ve bilet numaralarının yazıldığı listedir.
4-)Tur Öncesi Bilgi ve Buluşma Duyuruları:Paket turu satın alan kişilere buluşma yeri,günü ve saati yazılan bir form verilir.Bu belgenin bir kopyası herhangi bir anlaşmazlık halinde çözüme yardımcı olması için tur lideri dosyasında bulunur.
5-)Tur Broşürü:Gidilecek yerler,kalınacak oteller vb. bilgilerin yer aldığı belgedir.
6-)Zaman Kullanım Çizelgesi:Hareket saatlerinin, yolculuk ve gezi sürelerinin ,yemek için ayrılacak zamanın yazıldığı çizelgedir.
7-)Tur Lideri Referans Bilgileri:Tur ile ilgili yapılacak her işlem tarih ve saat sırasıyla yazılır ve karşılarına kutular konulur.Tur lideri turun bu bilgilere uygun gerçekleşip gerçekleşmediğini çarpı işaretiyle belirtir. Gerçekleşmeyenlerin ise sebebini belirtir.
8-)Oda Dağılım Listeleri:Tura katılan müşterilerin oda dağılımını gösteren listelerdir.Birbirine yakın olması gereken odalar,deniz manzaralı odalar vb. isteklerde belirtilir.Bu liste turdan önce otele gönderilir.Bir kopyası da tur liderinin dosyasında bulunur.
9-)Teyit Formları Listesi:Hizmet satın alınan işletmelerde yapılan rezervasyonlarla ilgili yazışmaların bulunduğu dosyadır.Tur sırasında rezervasyonla ilgili problem çıktığında bu formlarda çözüm sağlanmaya çalışılır.
10-)Tur Lideri Görüş Rapor Formları:Her günün sonunda tur liderlerinin dolduracağı formlardır.Varış/ayrılış saatleri otel lokanta,mola yerlerindeki hizmetler,temizlik vb değerlendirmelerin yapıldığı formlardır.Ayrıca gün içinde karşılaşılan problemler ve turun beğenilen yönleriyle yazılır.
11-)Acil Yardım Formları:Yolcuların varsa sigorta numaraları herhangi bir problem anında haber verilerek kişiler yolcuların alerji ,şeker,kalp, vb…ciddi hastalıkları özel doktorlarının telefon numaraları gibi bilgiler yer alır.
12-)Kaza Rapor Formu:Yolcunun hastalanması,kaza yapması vb. tüm olayların yazıldığı formdur.
13-)Avans Harcama Formu:Tur başında lidere verilen avansı vb. bununla yapılan ödemeden gösteren listedir.
14-)Hizmet Bonoları: Grubun yararlandığı tüm hizmetlerin bedelini lider peşin olarak ödemeyebilir.Alınan hizmetlerin neler olduğunu hizmet vocherine yazar. İşletme bunu faturalandırır. T.O veya S.A’na gönderir.

ARAÇ VE ŞOFÖR
Tur dosyaları hazırlandıktan sonra otobüs firması aranarak programla ilgili bilgi iletilir ve rehber adı, buluşma yeri, saati, grup adı, grup kodu, araç tipi gibi bilgiler hatırlatılır. Firmadan araç plakası,araç numarası ve şoför adı alınır. Tüm bu bilgiler lidere veya rehbere tur dosyası tesliminde aktarılır ve araç operasyonundaki bilgilerle karşılaştırılır.

TURUN ALINIŞ SAATLERİNİ DÜZENLEME
Geliş transferinde yolcunun karşılanması ile ilgili ekibin alandan alış saati, uçağın iniş saatine belirlenir. Rehber veya transfermen araç ile birlikte uçak saatinden en az yarım saat önce alanda olmak zorundadır.

Gidiş transferinde söz konusu olan dış hat uçuşu olduğu ve dış hat uçuşlarında yolcunun kalkış saatinden en az 2 saat önce alanda olması gerektiğinden en uygun saat tespit edilir.Dönüş transferinde genellikle grup otelden alınıp direk alana götürülür. Münferit yolcuların dönüş transferinde dikkate alınması gereken nokta oteller arasındaki mesafe,bunun süresi ve her otelde harcanacak süre olmalıdır. Yolcuları toplamak için gerekli olan süre hesaplandıktan sonra en son noktadaki otel ile hava alanı arasındaki ulaşımın süresi en az 2 saat önce alanda bulunmama zorunluluğu ve trafiğin yoğunluğu dikkate alınarak transfer ile ilgili planlama yapılmalıdır.

MİSAFİRLERE DUYURMA
Müşterilerin alınış saatlerinin bildirilmesi de müşteri türüne (münferit-grup) ve alınış nedenine (dönüş transferi, ana transfer, tur ve extra turlar gibi) göre farklılık gösterir.

Söz konusu olan münferit müşterilerin transferlerin veya tur için alınışları ise bu yolcularla ilgili alınış saatlerinin bildirimleri genellikle otel rehberi, rehber, transfermen tarafından veya otellerde acentanın yolcuları için ayrılmış olan bildirim panolarında veya info haritalarında yer alan mesajlarla yapılır.

TUR AVANSI HAZIRLAMA
Tur avansı hazırlanırken tur programı, kişi sayısı ve anlaşmalar dikkate alınır. Bu ister yolcunun kendi ülkesinde iken satın aldığı bir hizmet, isterse çekim merkezinde sonradan satın aldığı extra bir program olsun hepsinde hesaplama yöntemi ve esasları aynıdır. Bu hesaplama daima karşılayıcı acentanın kendisi tarafından rehbere ödenmek üzere yapılır.

(Gerçekleşme sırasındaki peşin ödemeleri acenta adına karşılaması amacıyla) program gereği kullanılarak tüm hizmetler dikkate alınır. Bunların içinde rehberin acenta adına yapması gereken peşin ödemeler varsa peşin ödemeler dikkate alınarak hesaplanır. Bunların üzerinden öngörülen rakam rehbere avans olarak verilir.

TUR BİLGİ FORMU
Rehberin gerçekleştireceği tur programının bilgilerini içeren formdur.

TUR ÇIKIŞI
Tur operatörleri önceden gümrük ve pasaport işlemleri son kontroller yapıldıktan sonra müşteriler hizmetleri satın aldıkları noktadan hareket ederler. Yurt dışı turlarda uçakların çekim merkezine inişinden itibaren karşılayıcı acenta görevi devralır. Hava alanında karşılanan münferit yolcular önceden hazırlanan transfer listelerine göre otellerine dağıtılır. Bu sırada yolcuları karşılayan rehber veya transfermen yolculara infolarını verir. Grup yolcuları ise genellikle rehberi karşılar.Amaç grup ile rehberin bir an önce tanışarak kaynaşmalarını sağlamaktır.Grup hava alanından alınarak otele getirilir. Bu sırada kendilerine info verilir. Otelde C/in işlemlerinde rehber resepsiyona ve yolcularına yardımcı olunur. Acenta otelden grup için wellcome coctaili verdiyse buna rehber de eşlik eder. Ayrıca gruba ertesi sabah uyandırma, kahvaltı, otelde buluşma noktası-saati ile ilgili bilgileri verir. Tüm yolcuların seyahate başlamadan önce özel tatil sigortalarının yapılmış olması gerekir.

TURDAKİ ETKİNLİKLER
Turun gerçekleşmesi sırasında acenta ve rehber mutlaka irtibat halinde olmalıdır.Her türlü planlamanın dışında gelişen değişikliklerden birbirlerini haberdar etmelidirler. Rehberin turdaki yolcuların özel günlerini tur dönemine rastlayanların kutlaması sıcak bir ortam yaratılmasını sağlayacaktır. Turların süreleri uzadıkça yolcularda yorgunluk ve isteksizlik ortaya çıkabilir. Bu durumdaki misafirleri tur etkinliklerine çekebilmek için tur rehberi sosyal, girişken, esprili olmak zorundadır. Rehber gruptaki yolcularının genel sağlık durumları ile de ilgilenmelidir. Rehber turun planlanan şekilde tamamlanmasından sorumludur. Tur esnasında yaşanan aksaklığı müşterilere yansıtmamalıdır.

TUR SONU İŞLEMLERİ VE TURUN DEĞERLENDİRİLMESİ
1-)Tur Raporu: Turun bitiminde rehber tarafından turu değerlendirmek, bu konuda acentayı bilgilendirmek amacıyla düzenlenen bir rapordur. Turun kalitesini gösterir. Turda eksiklikler varsa bunlar için çözüm önerileri yazılır. Acenta rehber tarafından hazırlanan raporları değerlendirir ve tur programlarının gerçekleşmelerini daha iyi takip eder. Gerekli görüldüğü taktirde bu raporlardan ve müşteri anketlerinden elde ettiği sonuçlar doğrultusunda çeşitli düzenlemeleri yapar.

2-)Müşteri Anketleri:Bu anketteki amaç turun tüm detayları ile müşteriler üzerinde bıraktığı olumlu-olumsuz izlenimlerinin etkilerini tespit etmektedir. Hizmetlerin kalitesi, etkileri, olasılıkları, olumlu ve olumsuz yönlerini acentaları yolcular açısından da görmelerine yardımcı olur. Anketler az sorulu ancak kapsamlı bir şekilde olmalıdır. Anketlerde sorgulanacak hizmetler; transfer hizmetleri, acenta ve personelin ilgisi, rehberin yeterliliği, tur programının içerdiği turun süresi gibi hizmetler olmalıdır. Olumsuz değerlendirme ile karşılaşılmış ise müşteri ile temasa geçilmeli ve sorun çözülmelidir.

3-)Muhasebe İle İlgili İşlemler:Turun gerçekleşmesinden sonra rehber tur dosyasını acentaya teslim eder. Tura çıkarken kendisi ödenen avansını da muhasebe departmanından kapatır.Avans kapatma işlemi sırasında turda yapılan harcamalarını gösteren tüm belgelerini acentaya sunmak durumundadır. Genellikle acentalarda bu görevi operasyon departmanına bağlı olarak faaliyet gösteren ön muhasebe birimi üstlenir. Rehberle ilgili işlemlerden sonra hizmet satın alınan işlemlerden gelen faturalar müşteri / grup dosyaları, rezervasyon formu ve voucherlar ile karşılaştırılır. Her iki tarafın da bilgileri faturada yer alan fiyatlar uyumlu ise fatura onaylanır. Ödenmek üzere muhasebe departmanına iletilir. Sezon sonunda T.O ile karşılayıcı acenta karşılıklı olarak hesaplarını kontrol ederek kapatır.

TURİZM VE ÇEVRE
Turizm ve çevre iç içedir. Çünkü turistlerin ilgisini orman, deniz, göl, iklim gibi doğal varlıklar ve tarihi değerler çekmektedir. Çevre, bireyi ya da bir iklimi kuşatan, etkileyen canlı ya da cansız varlıkların tamamıdır. Üçe ayrılır:

1-)Sosyal Çevre: Bireyin sosyal, psikolojik, kültürel, ekonomik nedenlerle ilişkide bulunduğu insanların tümüdür.
2-)Yapay Çevre: İnsan yapısı, binalar ve diğer kullanım alanlarıdır.
3-)Doğal Çevre: İnsan, çevre ve bitkilerin yaşayabileceği doğal ortamdır.


İnsan hayatını sürdürebilmek için doğal çevreye ihtiyaç duyar. Yaşam için gerekli olan su, hava ve toprak doğadadır. Ancak insanoğlu doğayı yalnızca işlenebilecek, istediği maddeler üretebilecek, nükleer atıklar dahil birçok sanayi atığını saklayabilecek bir yer olarak görmüş, doğanın kendini yenileyebilme yeteneğinin sınırlı olduğunu düşünmemiştir.

Günümüzde çevre kirliliğinin dünya için oluşturduğu tehdit bilimsel çalışmalarda kanıtlanmıştır. Pek çok örgüt ve dernek insanları bu konuda bilinçlendirmek, çevre kirliliğini azaltmak, bitki ve hayvan neslinin yok olmasını önlemek için çalışmalar yapılmaktadır.

Çevre kirliliği insanların her türlü faaliyetleri sonucu hava, su ve toprakta meydana gelen olumsuz gelişmelerle ekolojik dengenin bozulması aynı faaliyetlerin sonucu ortaya çıkan koku, gürültü ve atıkların çevrede meydana getirdiği arzu edilmeyen sonuçlardır.

Atıklar, çöp, kanalizasyon,ısınma gibi nedenler doğal kaynakların bilinçsiz ve yanlış kullanımı yasaların ve denetimlerin yetersizliği doğaya zarar vermekte çevrenin kirlenmesine sebep olmaktadır.

Çevre Kirliliğinin Önlenmesi İçin Yapılması Gerekenler:
• Fabrika bacalarından çıkan zehirli dumanlar filtrelerden geçirilerek hava kirliliği önlenmelidir.
• Atıkların doğaya atılması engellenmelidir.
• Doğal güzelliklerin yakınlarında aşırı yapılaşma ve sanayileşme önlenmelidir.
• Çevre koruma konusunda toplum bilinçlendirilmelidir.
• Avlanma ile ilgili yasal düzenlemeler uygulanmalı usulsüz avlanmalar önlenmelidir.
• Nesli azalan hayvan ve bitkiler koruma altına alınmalıdır.
Ormanlık alanlarda yapılaşma önlenmeli yeni ormanlık alanlar oluşturulmalı ekolojik denge bozulmamalıdır.

Turizm bir yandan var olmak için çevreye ihtiyaç duyarken diğer yandan da çevrenin kirlenmesine neden olmaktadır. Kıyılar, ormanlar, sahiller turizm nedeniyle bilinçsiz olarak kullanılıp tahrip edilebilmektedirler. Mevsim dışı uygun olmayan avlanmalarla av turizmi, hayvan türlerinin azalması sonucunu ortaya çıkarabilmektedir. Su parkı, golf sahaları, yapay şelaleler bulunduğu bölgelerin su kaynaklarının tükenmesine neden olmaktadır.

MAVİ BAYRAK PROJESİ
EEEE:(Avrupa Çevre Eğitim Vakfı)1985’de kurulmuş uluslar arası bir örgüttür. Merkezi Kophenak’tadır. Vakfın verdiği mavi bayrak uluslar arası düzeyde niteliklere sahip olan plaj ve marina (yat limanı) lar için geliştirilen bir sembol ve çevre ödülüdür. Plajlara verilmiş mavi bayrak;
• Su kalitesine
• Kıyı kalitesine
• Emniyet,hizmet ve diğer tesislere
• Çevre eğitimi ve bilgilendirme çalışmalarını kapsar.

Marinalara verilen mavi bayrak ise;
• Marina kalitesine
• Emniyet hizmet ve diğer tesislere
• Çevre eğitimi ve bilgilendirme çalışmalarını kapsar.

TURİZM VE FUARLAR
Dünyanın pek çok ülkesinde turizm fuarları düzenlenmektedir.Katılıma ülkeler fuarlar boyunca kültür, sanat,tarih,müzik,spor,turizm ve doğal özelliklerini tanıtırlar.Fuarları gezen kişiler bu etkinlikler aracılığı ile ülkeler hakkında bilgi edinirler. Kişilerin yapacağı geziyi seçme aşamasında fuarların önemi büyüktür. Fuarlarda T.O leri, S.A ları,konaklama işletmeleri, hava yolu şirketleri, marina işletmeleri, Turizm il müdürlükleri yer almaktadır. Böylece sektördeki işletmelerin karşı karşıya gelerek görüşmeler ve anlaşmalar yapması da sağlanmaktadır.

ÜLKEMİZDEKİ EN ÖNEMLİ TURİZM FUARLARI
-MTE(Akdeniz Turizm Fuarı): TÜRSAB ve İTE(İstanbul Turizm Fuarı) tarafından organize edilen ve turizm bakanlığı tarafından desteklenen fuardır.
-İTTE(İstanbul Uluslar Arası Turizm ve Seyahat Fuarı): TÜROB ve TÜRSAB ortaklığı ile düzenlenir.
-EMİTT(Doğu Akdeniz Uluslar Arası Turizm ve Seyahat Fuarı): Türkiye’nin ve doğu Akdeniz’in en büyük Turizm ve Seyahat fuarıdır,
Ülkemizde en önemli fuar alanları ise TÜYAB, CNR fuar merkezleridir.
Yurt dışındaki önemli turizm fuarları: FİTUR-Madrid, İTB-Berlin, MİTT-Moskova, WTM-Londra, BİT-Milano, EİBTM-Cenevre…

ANTALYA’DAKİ FUARLAR
EXPO Center Fuar ve Kongre Merkezi
Cam Piramit Sabancı Fuar ve Kongre Merkezi

MÜZELER
Geçmiş dönemlere ait ve günümüze kadar gelen tarih arkeoloji etnografya milletlerin yaşayış şekillerinin tanıtılması ve tasvir edilmesi korunduğu, sergilendiği bilimsel çalışma ve araştırmaların yapıldığı yerli ve yabancı ziyaretçilerin faydalandığı kuruluşlardır. Müzeler ulusların maddi ve manevi kültür ürünlerinin korunması sergilenmesi ve geçmişlerini öğrenmelerine yardım etmesi açısından önemlidir.

Antalya’daki müzelerimiz şunlardır:
• Antalya Müzesi
• Alanya Arkeoloji Müzesi
• Side Müzesi
• Perge Müzesi
• Alanya Atatürk Evi
• Noel Baba Kilisesi

Müzelerin Başlıca Fonksiyonları Şunlardır:
• Geçmiş dönemlere ait kültürel, bilimsel ve teknik koleksiyonları korumak ve ziyaretçilere sergilemek.
• İnsanların geçmişe ait kültürel, siyasal ve ekonomik hayatı tanımalarını sağlamak böylece genç kuşakları gelecekte neler yapabilecekleri konusunda geçmişten ilham almalarına yardımcı olmak
• İnsanların geçmiş dönemlere ait meraklarını gidermek
• Milli kültürün gelecek nesillere aktarılması ve sürekliliği sağlamak

SAĞLIK TURİZMİ
İnsanların sağlıklarına kavuşabilmek, tedavi olmak ve doğanın şifa verici özelliklerinden yararlanmak amacıyla yaptıkları turizm çeşididir. Sağlık turizmi ile turizm mevsimsel olmaktan çıkıp yılın 12 ayına yaymak mümkündür. Ortalama kalış süreleri diğer turizm çeşitlerine göre daha uzundur.

Sağlık Turizminin Çeşitleri
1-)Termalizm: Doğal şifalı su kaynakları ile uygulanan tedavi şeklidir. Şifalı su kaynaklarının tedavide kullanılması amacı ile kurulmuş kapalı tesislere KAPLICA denir.

Kaplıca toprak altından çıkar ve banyo yapmak için üstü açık tesisler halinde bulunan şifalı su kaynaklarına da ILICA denir. Su içinde bulunan mineral element organik ve inorganik maddeler pek çok hastalığın tedavisine yardımcı olmaktadır. Kaplıcalar genel olarak aşağıdaki hastalıklara iyi gelmektedir:
• Romatizmal hastalıklar
• Solunum yolu hastalıkları
• Deri hastalıkları
• Kemik ve kireçlenme hastalıkları
• Sinir sistemi rahatsızlıkları
• Bedensel yorgunluk
• Sindirim sistemi rahatsızlıkları
• Dolaşım bozuklukları ve kalp rahatsızlıkları
Kaplıcalarda tedavinin başarılı olması için en az 21 günlük kürlü (seans) önerilmektedir. Ülkemizde 1500’e yakın şifalı su vardır. Şifalı suların zenginliği bakımından ülkemiz ilk 7 ülke arasındadır.

Önemli Kaplıcalarımız:
Afyon-Sandıklı, Balıkesir-Gönen, Bursa-Oylat, Yalova-Termal ve Armutlu, İzmir-Balçova, Sivas-Karga, Denizli,Pamukkale.

2-)Klimatizm:Açık hava ve bol oksijenli temiz havanın yaygın olduğu dağ ortamında uygulanan tedavi şeklidir. Ülkemizde klimatizm için en önemli yerler:
Bolu-Köroğlu, Bursa-Uludağ, Erzurum-Palandöken, Rize-Kaçkar, Kayseri-Erciyes, Balıkesir-Kazdağı (Türkiye’de rutubetin en düşük olduğu yerdir. Havadaki oksijen oranı açısından İsviçre Alplerinden sonra 2.sıradadır), Kars-Sarıkamış.

3-)Üvalizm:Meyve sebze ve diğer bitkilerin kür sistemiyle tedavide kullanılmasıdır.

Doğayı tanıma ve mağaraları görme amacıyla mağara turizmi yapıldığı gibi sağlık amacıyla da mağaralar kullanılmaktadır. Burdur-İnsuyu, Alanya-Damlataş.

SPA(Salus Per Aquam):Su ile gelen iyilik anlamındadır. Termal ya da deniz suyunun ağırlıklı olarak kullanıldığı vücut bakım ve tedavileridir. Ruhsal ve fiziksel sağlığı korumanın ve metabolizmayı güçlendirmenin en gözde yoludur. Aroma terapi (bitkisel tedavi) sığtaş terapisi, masaj, hamam, sauna, yosun tedavisi ve deniz suyu tedavisi şeklinde uygulanmaktadır. SPA sayısı bakımından Türkiye 4.sıradadır.

Çamur Banyoları:Bazı merkezlerdeki çamur içindeki minerallerin romatizma, siyatik, varis, kireçlenme, cilt hastalıkları, yorgunluk, kramp ve sinirsel gerginlikleri yok etmektedir. Bu merkezler sağlık turizmi amaçlı kullanılmaktadır. Muğla-Dalda, Antalya-Kaş, Muğla-Köyceiz.

KONGRE TURİZMİ
Uluslar arası nitelikteki kuruluşların belirli zamanlarda çeşitli konularda düzenledikleri kongre, seminer, konferans vb. faaliyetleri konuşmacı ya da izleyici olarak katılanların oluşturdukları turizm hareketidir. Turizmde deniz, kum, güneş ışığından alternatif yaratmak için kongre turizmi oldukça elverişlidir.

1996’da İstanbul’da yapılan Habitat Kongresi’ne 17.000 kişi katılmıştır. 2003’de dünyada 100.000.000 kişi kongre amacıyla seyahat etmiş 200 milyon dolarlık turizm geliri ortaya çıkmıştır. Dünya turizm hareketinin %14 ünü kongre turizmi oluşturmaktadır. Kongrelere ev sahipliği yapan şehirlerin gelirleri önemli ölçüde artmaktadır. Genelde kongreler kış aylarında düzenlendiği için sezon dışı gelir getiren bir niteliğe de sahiptir. Kongre amaçlı gelen turistler tatil amaçlı turistlere göre daha çok harcama yapmaktadır. Kongre şehrin tanınmasını sağlar. Türkiye kongre turizminde dünya sıralamasında 25. sırada yer almaktadır. Kongre turizminde ülkemizde en önemli şehir İstanbul’dur. İstanbul’daki Lütfi Kırdar Uluslar Arası Kongre Merkezi ve büyük otellerin toplantı salonları ile Avrupa’da kongre sayısı sıralamasında 18.delege sayısında 10.dur. Antalya’daki Cam Pramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi ile Expo Center diğer önemli kongre merkezlerimizdendir. 2001’de ülkemizde 35 kongre yapılmış 50.000 delege katılmış ve 75 milyon dolar elde edilmiştir.


INCENTIVE TURİZM
Şirket elemanlarını ödüllendirmek ve motive etmek için düzenlenen eğlence ağırlıklı gezilerdir. Başarılı çalışanların yanı sıra şirket bayileri için de düzenlenir. Şirketler incentive turizm için yıllık bütçelerinden fon ayırırlar. Bu fon vergiden düşülebilir. İncentive turizm yardımıyla satışlar arttırılır ve elde edilen gelir tüm masrafları karşılar. Yüksek harcamalı bir turizm çeşididir. Turizmi kış aylarına da yayar. Kış aylarında otellerin daha düşük fiyat vermesi incentive turizm maliyetini düşürür. Yurt içinde düzenlenecek incentive turların maliyeti düşüktür ancak etkisi yurt dışı turlar kadar yüksek değildir. Destinasyon seçilirken şirketin bütçesi katılacak insanların ne tür yerlerden hoşlandığı oteller, altyapı göz önüne alınır. S.A tarafından destinasyona varıştan başlayarak program tüm ayrıntıları ile hazırlanır.

Tur programı içinde;
• Otel rezervasyonları
• Ulaşım organizasyonları
• Her türlü banket (coktail, hoş geldiniz yemeği, gala yemeği…)
• Çevre gezileri
• Fotograf ve video çekimleri yer alır.
İncentive turizmi diğer turizm çeşitlerinden en büyük fark incentive programının farklı olmasıdır.

YAT TURİZMİ
Yat:Ticaret amacı gütmeyen turizm amaçlı kullanılan teknelerde kişilerin kendilerine ait veya kiraladıkları yatlarda konaklama, yeme içme vb. ihtiyaçlarını karşılayarak seyahat etmelerine yat turizmi denir. Yat turizmi sahillerde betonlaşmayı önler doğal özellikleri bozmadan yatak kapasitesini arttırır. Onarım, bakım, limanlarda barınma ve limanlarda yapılan alışverişlerle döviz girdisi sağlar. Yat turizmine katılan insanlar gelir düzeyi yüksek insanlardır. Bu nedenle turizm geliri de fazla olur. Kruvaziyerde (büyük yolcu gemileri) farklı olarak küçük koylarda temizleme ve bunları keşfetme imkanı sunar. Marinalar altyapı hizmetleri inşaat sanayi ve idari hizmetlerde geniş istihdama yol açmaktadır.

Ülkemizde En Önemli Marinalar Şunlardır:Bodrum, Kuşadası, Çeşme, Antalya, İzmir, Datça, Marmaris, Göcek, Kemer, Kaş, Fethiye ve Kalkan.

Gulet Türkiye’ye özgü deniz aracıdır. Balıkçılık ve ulaşım aracı olarak kullanılır. İstanbul, Bodrum, Marmaris ve Karadeniz’de giren çıkan yatlar işlemlerini giriş yaptıkları limanlarda yaptırmak zorundadır.

Yatlar; mürettebatlı, mürettebatsız ve hotila yatçılık olarak kiralanır. Mürettebatsız kiralanmasıyla çevrenin konusunda bilgilendirilmelidirler.

SPOR TURİZMİ
İnsanların sportif faaliyetlere katılmak ya da izlemek amacı ile yaptıkları seyahatlerdir. Dünya turizm gelirinin %32 si spor turizminden kaynaklanmaktadır. Sportif etkinliklere katılmak ya da izlemek için çok kişi tatile çıkmakta ve bu kişiler gittikleri ülkelerin turizm gelirlerini arttırmaktadır. Spor turizmi 12 aya yayılabilir. Böylece ölü sezonda atıl (boş) kalmıyor doluluk oranlarını arttırabiliyorlar.

İNANÇ TURİZMİ
Çeşitli dinlere mensup kişiler tarafından kutsal yerlerin ziyaret edilmesi, ibadetlerin yerine getirilmesi amacıyla yapılan gezilerdir.Anadolu farklı dillerin uğrak yerleri farklı inançlara sahip insanların birlikte yaşadıkları topraklar olarak dünyanın en ilginç coğrafyası yer alır.Çok sayıda tapınak, sinegop, kilise, cami gibi kutsal mekanlar Anadolu’da yer almaktadır.Urfa 3 büyük din içinde kutsal bir kenttir.Hz.İbrahim, Eyüp, Şühayip peygamberlerin yaşadığı yerdir.

Yahudiler sürgün döneminde Anadolu’nun pek çok kentinde yaşamıştır. Foça, Ergaman, Milet, Salihli, Aydın, Hatay, İstanbul gibi…

Hataydaki Aziz Petrus (st.Pierre) kilisesi dünyanın ilk kilisesi kabul edilmektedir. İsa’ya inananlar ilk kez burada hristiyan adını almıştır. 1963’de Hac yeri ilan edilmiştir. İsa’nın annesi Meryem hayatının son yıllarını İzmir Efes’te geçirmiştir. Antalya Demre’deki Aziz Nikolas (Noel Baba) Kilisesi’de kutsal yer olarak kabul edilmektedir. İstanbul Dünya’nın 4. büyük Ortodoks patrik merkezidir. Nevşehir’deki yer altı şehirleri, peri bacalarına oyulmuş kiliseler İsa’ya inananlara yapılan zulümden kaçan ilk hristiyanlara aitti. Trabzon’daki Sümela manastırı dünyanın en dik yamacına yapılmış manastırdır.İncil’de adı geçen 7 kilise Anadolu’dadır.Efes, İzmir, Alaşehir, Denizli, Akhisar, Belgama, Sardestir.

Tur, Tur nedir, Tur ne demek, Tur hakkında bilgi, Tur ile ilgili bilgi, Tur özellikleri, Tur çeşitleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim