Hakkında Bilgi

Uykusuzluğun Zararları

Uykusuzluğun Zararları, Uykusuzluğun Vücudumuza Etkileri, Az Uyumanın beynimizde ne gibi sorunlara neden oluyor,

Princeton Üniversitesi'nden Dr. Elizabeth Gould ve araştırma grubunun fareler üzerinde yaptığı bu araştırma uykusuzluğun beyinde bellek oluşumundan sorumlu hipokampüs bölgesini etkilediğini ortaya koyuyor.

Bu etkininse bir stres hormonundan dolayı gözlemlendiği belirtiliyor.

Uykusuzluk, yeni sinir hücresi oluşumunu yavaşlatıyor.

Araştırma grubunun çalışması 72 Saat boyunca uykusuz bırakılan farelerle böyle bir etkiye maruz bırakılmayan farelerin birbirleriyle karşılaştırılmalarına dayanıyor.

Uykusuz bırakılan farelerin kortikosteron adı verilen stres Hormonu seviyeleri normal gruba göre yükseliyor. Bunun yanı sıra, beyinlerinin hipokampüs bölgesinde yeni hücre yapımı da yavaşlıyor.

Stres hormonuyla yeni beyin hücreleri yapımı arasındaki ilişkiyi araştıran araştırmacılar, kortikosteron seviyesi normal düzeyde sabit tutulduğunda beyindeki hücre oluşumunun devam ettiğini gözlemliyor. Diğer bir deyişle araştırmanın sonucunda uykusuzluk dolayısıyla yüksek seviyelere tırmanan stres hormonunun yeni bellek oluşumu için gerekli olan beyin hücresi yapımını engellediği bulunuyor.

Uykudan mahrum bırakılan fareler bir hafta içinde normal uyku düzenlerini yakalayabilseler de, sinir hücresi oluşumu normal seyrine ancak iki haftadan sonra ulaşabiliyor.

Bugün, yetişkin beyninde gözlemlenen sinir hücresi yenilenmelerinin altında yatan neden tam olarak bilinemese de Dr. Gould ve grubu, uzun süre uykusuzluk sonrasında bilişsel işlevlerde oluşan sorunların bu yenilenmenin yavaşlamasından kaynaklanabileceğini iddia ediyor. Konsantrasyon bozukluklarıysa bu etkilerden biri olarak örnek veriliyor.

Alanda uzman olan ve araştırmanın sonuçlarını yorumlayan Dr. Neil Stanley, araştırmanın ortaya koyduğu bu sonuçların doğrudan doğruya insanlar için geçerli olup olmadığına dair ek çalışmaların yapılması gerektiğini çünkü hiçbir kişinin çok zorunlu kalmadıkça 72 saat uyumadan geçiremeyeceğini belirtiyor. Ancak her gece uyuması gereken miktardan biraz daha az uyutulan denekler üzerinde de aynı etki gözlemlenirse çalışmanın çıkarımlarının ilginç olabileceğini ekliyor.

Uykusuzluk Çareleri
Uykusuzluk problemi yaşıyorsanız alacağınız bir dizi önlem ile bu sorunu kolayca aşabilirsiniz.

Sağlıklı uyku düzeninde insanın dinlemeden faydalandığı iki ana bölüm vardır. Uykunun inceldiği ve kalınlaştığı saat dilimleri. Bunu derin uyku ve hafif uyku olarakta adlandırabiliriz.

Hafif uyku, dinlenmeye ve rahatlmaya geçiş sürecidir. Derin uykuya geçildiğinde vücut etkili dinlenme sağlar.

Aktif bir dinlenme yaşamak ve düzenli yatış saatlerine uyum sağlamak istiyorsanız gün içinde bunları uygulamalısınız.

Kendizi zorlarladığınız her işte olduğu gibi uyuma konusunda da bu böyle. Öncelikle zorunluluk hissiden uzak, ne zaman uykunuz gelirse o zaman yatağa gidecek şekilde sorunu çözmede ilk adımı atabilirsiniz.

Gün içinde haraketli olmak gece uykuya dalma konusunda sizi tetikleyecektir.

Işık, uykuya geçiş sırasında önemli bir faktördür. Karanlık bir oda veya en azından loş bir ortam genelde tavsiye edilen en kolay yöntemdir.

Yemekten hemen sonra uyumak, yatmadan önce yemek uyku düzenini bozan ve sıkça yapılan en büyük hatadır. Bu yüzden belli bir saatten sonra yemek yememek hem kilo almamanız hemde düzeninizin bozulmaması açısından önemli.

Bütün bunları yapıp uykuya geçemiyorsanız kalkın. Televizyon izleme veya kitap okuma bu aralarda kafanızı boşaltabileceğiniz en kolay yöntem olacaktır.

Aynı saatlerde yatıp kalkmaya özen gösterin. Günlük minumum 6 saat, maksimum 8 saat uyku sizin için yeterli olacaktır.

Uykusuzluk sorununuzu kendi çabalarınızla çözemediyseniz mutlaka uzman hekimlerden destek alın. Arkadaş tavsiyesi ile ilaç tüketimine kalkışmayın.Uyku, Uykusuzluk, Uykusuzluğun Zararları, Uykusuzluğun Zararları Nelerdir, Uykusuzluğun Zararları Hakkında Bilgi, Uykusuzluğun zararları ile ilgili bilgi,

farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim