Hakkında Bilgi

Uykusuzluk

Uykusuzluk, Uykusuzluğun nedenleri ve çareleri hakkında bilinmesi gerekenler, Uykusuz kalmamak için nelere özen göstermeliyiz,

Günlük yaşam stresi ya da iş saatlerindeki değişiklik uykusuzluğa ve uyku düzeninin bozulmasına neden olurken, ilaç veya psikoterapilerle tekrar eski uyku düzenine kavuşulabiliyor. Çoğu kişi uyku bozuklukları sorunu olduğunun farkına varmadan yıllarca uykusuz geceler geçirerek, uyku bozukluğuyla yaşamak zorunda kalabiliyor. Uykuya dalmakta sıkıntı yaşayanlar için uzmanlar, şu önerilerde bulunuyor:

- Işık veya ses uyumayı güçleştirir. Seslerden etkilenen hassas biriyseniz, kulağınıza kulak tıkacı takabilirsiniz. Işık konusunda hassassanız perdelerinizi sıkıca kapatın veya göz maskesi kullanın. Gece çok ihtiyaç duymadıkça ışığı açmayın. Bunun yerine küçük gece lambaları kullanın.

- Yatmadan en az 2 Saat önce ağır yemek yemeyin. Eğer acıkırsanız bir bardak süt ya da hafif bir yemek tercih edebilirsiniz. Süt, aminoasit içerdiği için uyumaya yardımcı olur.

- Stres hormonlarınızı azaltmak için Gün içinde egzersiz yapabilirsiniz ancak yatmadan en az 3 saat önce ağır, zor hareketler yapmayın. Düzenli egzersiz daha derin uyumanızı sağlar.

- Öğleden sonra geç bir Saatte şekerleme yapmayın ve her zaman aynı saatte yatağa girin. Eğer şekerleme ihtiyacı duyuyorsanız, uyandıktan 8 saat sonra 10-15 Dakikalık bir şekerleme yapabilirsiniz.

- Yatağa gitmeden bir saat önce zihnin dinlenmesi için her tür konuda düşünmeyi veya çalışmayı bırakın. Yatma zamanında üzüntülerden veya sizi üzebilecek şeylerden uzak durun. Yatakta duygusal konuları tartışmayın.

- Yatak odanızda evcil hayvanlarınızın kalmaması düşünülebilir. Hayvanınızla uyumak, eğer alerjiniz varsa uykusuzluğa neden olabilir. Ayrıca, onun yatağın etrafında dolaşması da sizi uykusuz bırakabilir.

- Yatak odanızın iyi havalandırıldığından veya sıcaklığının uyumaya uygun olduğundan emin olun.

- Yatak odası sadece uyumak ve seks içindir. Uyuyamıyorsanız veya gecenin yarısında uyanıyorsanız başka bir odaya gidin ve kitap okuyun veya uykunuz gelinceye kadar TV izleyin.

- Kaslarınız gerginse bu gibi durumlarda yapılabilecek rahatlama tekniklerini öğrenerek, yatakta uygulayabilirsiniz.

- Gece yatmadan önce sigara içmemeye çalışın. Nikotin uyarıcı olduğu için geç yatma veya gece yarısı uyanma gibi sonuçlara neden olabilir.

- Kafeinli içecekleri yatma saatinden en az 4-6 saat önce için. Kola, çay, kahve, çikolata gibi gıdalarda bulunan kafein uyarıcı etki etmektedir. Kafein miktarını azaltmak, içmeyi bırakmak baş ağrısı gibi semptomlara neden olabilir.

- Alkol bir sakinleştiricidir ve derin uyumayı sağlayabilir. Sonradan ortaya çıkabilecek metabolizma kaynaklı sorunlar nedeniyle uykusuzluk sorunları yaşanabilir."

Uzmanlar, bu öneriler uygulandığı halde uyku sorununun devam etmesi halinde ise bir uzmana başvurmayı tavsiye ediyor.

Uykusuzluk Çareleri
Uykusuzluk problemi yaşıyorsanız alacağınız bir dizi önlem ile bu sorunu kolayca aşabilirsiniz.

Sağlıklı uyku düzeninde insanın dinlemeden faydalandığı iki ana bölüm vardır. Uykunun inceldiği ve kalınlaştığı saat dilimleri. Bunu derin uyku ve hafif uyku olarakta adlandırabiliriz.

Hafif uyku, dinlenmeye ve rahatlmaya geçiş sürecidir. Derin uykuya geçildiğinde vücut etkili dinlenme sağlar.

Aktif bir dinlenme yaşamak ve düzenli yatış saatlerine uyum sağlamak istiyorsanız gün içinde bunları uygulamalısınız.

Kendizi zorlarladığınız her işte olduğu gibi uyuma konusunda da bu böyle. Öncelikle zorunluluk hissiden uzak, ne zaman uykunuz gelirse o zaman yatağa gidecek şekilde sorunu çözmede ilk adımı atabilirsiniz.

Gün içinde haraketli olmak gece uykuya dalma konusunda sizi tetikleyecektir.

Işık, uykuya geçiş sırasında önemli bir faktördür. Karanlık bir oda veya en azından loş bir ortam genelde tavsiye edilen en kolay yöntemdir.

Yemekten hemen sonra uyumak, yatmadan önce yemek uyku düzenini bozan ve sıkça yapılan en büyük hatadır. Bu yüzden belli bir saatten sonra yemek yememek hem kilo almamanız hemde düzeninizin bozulmaması açısından önemli.

Bütün bunları yapıp uykuya geçemiyorsanız kalkın. Televizyon izleme veya kitap okuma bu aralarda kafanızı boşaltabileceğiniz en kolay yöntem olacaktır.

Aynı saatlerde yatıp kalkmaya özen gösterin. Günlük minumum 6 saat, maksimum 8 saat uyku sizin için yeterli olacaktır.

Uykusuzluk sorununuzu kendi çabalarınızla çözemediyseniz mutlaka uzman hekimlerden destek alın. Arkadaş tavsiyesi ile ilaç tüketimine kalkışmayın.Uyku, Uykusuzluk, Uykusuzluk hakkında bilgi, Uykusuzluk ile ilgili bilgi, Uykusuzlukla ilgili bilgi, Uykusuzluğa karşı neler yapılmalı, Uykusuzluğun nedenleri, sağlık, öneri, tedavi

farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim