Hakkında Bilgi

Uzay Mekiği ve Önemi

Uzay Mekiği
Uzay Mekiklerinin Tarihçesi
Uzay mekikleri ilk olarak 1981 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Uzay mekiklerinin üretilmesindeki temel neden kullanılan malzemenin tekrar kullanılmasıyla maliyeti düşürmekti. Çünkü daha önce kullanılan roketler tek seferlik için tasarlanıyordu ve maliyeti çok yüksekti. Tek seferlik roketler farklı farklı tasarlandıklarından patlama veya arızalanma riski çok yüksekti. Ancak daha sonraki yıllarda yapılan değerlendirmede uzay mekiklerinin maliyetin çok daha fazla olduğu görüldü. Bunun nedeni mekiklerin her uzay seferinden sonra bakımlarının çok fazla olmasıydı. Nerdeyse tüm parçalarının yenilenmesi gerekiyordu.

Toplamda 5 uzay mekiği üretilmiştir.
1-Columbia Uzay Mekiği. Üretim tarihi 1981 dir. 2003 de fırlatma sorunsuz geçti.Ancak görevini tamamlayıp dünyaya döndüğü sıra yere inmesine çok az kala infilak etmişti.

2-Challenger Uzay Mekiği: 1983 de üretildi. 1986 da kalkıştan kıza bir süre sonra aşırı soğuktan dolayı yakıt tanklarındaki contaların yakıt kaçırması sonucu infilak eti.

3-Discovery Uzay Mekiği: 1984 de üretildi. Bir çok başarılı görevde bulundu. Özellikle MİR uzay istasyonuyla çok başarılı kenetlenmeler oluşturdu. Hala kullanılmakta.

4-Atlantis Uzay Mekiği: 1985 de üretildi. Discover gibi oda sorunsuz birçok uçuş gerçekleştirdi. Hala kullanılmakta.

5-Endeavor Uzay Mekiği: Üretim tarihi 1991 dir. Halen kullanılmakta.

Uzay Mekiğinin Önemi
Uzay mekikleri özellikle bir kerede roketlere göre daha fazla insan ve malzeme uzaya taşıya bilmektedir. Özellikle Uluslar arası Uzay İstasyonunun inşaatı bu mekikler sayesinde olmuştur. Aynı şekilde içindeki değişik laboratuarlarda çok önemli deneyler gerçekleştirilmiştir. Diğer bir önemi de Uzaya ticari uydu taşımasıdır.Bunlardan alınan taşıma bedeliyle masraflar karşılanmaktadır. Bu hem daha ekonomik hem de kolay olmaktadır. Ayrıca gezegenlerin keşfinde kullanılan uyduları da dünya yörüngesine bu mekikler taşımaktadır. Son zamanlarda uzay turisti taşımacılığına başlayan NASA bu şekilde insanların uzaya olan ilgisini artırmakta ve maliyeti düşürmektedir. Ancak NASA hem maliyeti düşürmek hem güvenliği artırmak hem de yeni nesil uzay araçlarını kullanmak için mekiklerin kullanımına 2010 da son vereceğini duyurmuştur.

Uzay Mekiğinin Parçaları
Bir Uzay Mekiği 3 ana parçadan oluşur.
1-Uzay Mekiğinin Kendisi: Uçak şeklinde gördüğümüz kısımdır.Bu kısım kalkış sırasında bir roket gibi davranır. Yörüngeye çıktığında bir uydu gibi hareket eder. Dönüşte dünya atmosferine girdiğinde ise tamamen bir uçak gibi hareket eder.

2-Dış Yakıt Tankı: Fırlatma sırasında Mekiğin altındaki kırmızı tanktır. Bu kısımda roketler yoktur. Aynen bir kola kutusu gibi içi sıvı dolu bir kaptır. Mekik fırlatma sırasında ve yörüngeye çıkıncaya kadar buradaki yakıtı alarak kendi motorlarında yakar. Bu şekilde kendi yakıtını yörüngede dolaşmaya ve dünyaya dönmede kullanılmak üzere saklamış olur.

3-Yan İtiçi Roketler: Bunlar Yine mekiğin altında dış yakıt tankının her iki yanında birer tane olan kısımdır. Yine fırlatma sırsında bunlar büyük bir itme gücü sağlayarak mekiğin belli bir yüksekliğe çıkmasını sağlar. Yakıtları bitince mekiğe fazladan yük olmamak için ayrılırlar. Sonra yere düşerler.

Fırlatma rampaları uzay mekiklerinin temel parçası değildir. Ancak bunlarda çok özel yapılardır.
Mekikler dünyaya döndüğünde fırlatma rampalarına getirilmek için taşıyıcı uçakların sırtına monte edilir ve o şekilde taşınır.

Uzay Mekiği, Uzay Mekikleri ve Önemi, Uzay Mekiğinin Önemi, Uzay Mekiğinin faydaları, Uzay Mekiği ne işe yarar, Uzay Mekiklerinin görevi, Uzay aracı, Uzaya gönderilen uzay araçları, Uzaya gönderilen araçlar, Uzaydaki araçlar, Uzay araçları, Uzay roketi
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim