Hakkında Bilgi

Uzay Nedir

Uzay Nedir
“Uzay nedir?” diye sorarsak çoğu insan “Bütün gök cisimlerinin içinde bulunduğu sınırsız boşluk” diye yanıt verir. TDK da uzayı böyle tanımlamayı uygun görmüş. Peki ya size uzayın sonsuz olmadığını söylersek? Evet, şimdi uzayla ilgili bildiklerinizi yeniden bir gözden geçirme zamanı.

Uzayın sonsuz olmadığını ilk iddia edenlerden biri, bilim ve sanat alanında sonsuz yapıtlar bırakmış olan Leonardo da Vinci (Onun insanlardan daha üstün uzaylı bir kavimden olduğunu düşünmekteyiz). Bu görüşü, ünlü astronom Kepler de desteklemiş. Onlara göre uzay, dodecahedron şeklinde imiş. Yani 20 polyhedron nokta, 30 polyhedron kenar ve 12 pentagon seklinden olusan bir poligon. Daha açık tanımlamak gerekirse üç aşağı beş yukarı bir futbol topu gibi.

Uzayın sonunun olduğunu düşünmek, en az sonsuz olduğunu düşünmek kadar korkunç. Bu yüzden yıllarca kimse bu görüşe destek vermemiş. Einstein uzayın sürekli genişlediğini söylemişti. Sonsuz bir şey daha da genişleyemeyeceğine göre (sonsuzun tanımına göre bu tartışılır) demek ki o da uzayın sonlu olduğunu düşünüyordu.

Şimdilerde ise Dr. Jeffrey Weeks önderliğindeki bir grup bilim adamı, Big Bang teorisine ait haritalar üzerinde uzun araştırmalar yapmışlar. Çıkan sonuç ise, uzayın, sonsuzluk yanılsamasına neden olan 12 yüzlü aynalar dehlizi olduğu. Yani bir noktadan bakıldığında, aynı yıldızların birden fazla kopyasını görüyoruz. Bu nedenle uzayın sonsuz olduğunu düşünüyoruz.

uzay, uzay nedir, uzay ne demek, uzay ile ilgili bilgiler, uzay hakkında bilgi, uzay ne demektir, uzay anlamı, uzay özellikleri, uzay hakkında kısa bilgi, uzay kısa özeti, hakkında bilgi nedir,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim