Hakkında Bilgi

Uzunluk Ölçülerini Kullanan Meslekler

UZUNLUK ÖLÇÜLERİ METRE VE SANTİMETRE

UZUNLUK ÖLÇÜLERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER
Osmanlı döneminde 60 cm. veya 65.cm uzunluğa eşit olan endaze, parmak ucundan omuza kadar uzunluğu ifade eden ve ortalama 75,8 cm. kabul edilen arşın ile adım, ayak, kulaç gibi uzunluk ölçüleri kullanılıyordu. Bu ölçüler standart ölçüler değildi. Hele adım, ayak, kulaç gibi ölçülerle doğru bir iş yapmak hiç mümkün değildi. Bunların yerine 26 Mart 1931 tarih ve 1782 sayılı kanunla modern dünyanın kullandığı metre sistemi kabul edilmiştir. Artık uzunluk ölçümü milimetre, santimetre, desimetre, metre, dekametre, hektometre, kilometre ile ifade edilecektir.

Ölçülerde değişiklik geç kalınmış bir düzenleme idi. Gelişen dünyada çok önceleri bu uygulamaya geçmek gerekiyordu. Gerçekten de kanun çıkmadan üç yıl önce Bursa belediyesi belediye sınırları dâhilinde metre cinsinden ölçülerin kullanılması mecburiyetini getirmişti. Ölçüler kanunu sayesinde ülke içerisinde ölçülerle birlik sağlandığı gibi dış ticaret de kolaylaşmıştır. Genellikle bu yeni sistem halkımız tarafından kabul görmüştür. Ancak kırsal kesimde hâlâ teneke ile tahıl tartmak, bidon ile süt satmak, arşın ile kumaş ölçmek gibi uygulamaların devam ettiği görülmektedir. Bunda insanların kültür eksikliği, önemsememe ve alışkanlıklarını bırakamamalarının da rolü vardır. Ayrıca, kolaycılık ve ekonomik sıkıntılar da bunda önemli bir etkendir. Çünkü herkes her yerde bu ölçü aletlerini kolayca elde edememektedir. Ücretsiz ve temini kolay ilkel ölçü birimleri tercih edilebilmektedir. Ancak, halkın okuma-yazma oranı, kültür seviyesi ve ekonomik düzeyi yükseldikçe bu tür uygulamalar azalacaktır.

METRE VE SANTİMETRE NEDİR?
Metre ve santimetre bir uzunluk birimidir. Metrenin kısaltması olan “m” harfi ile santimetrenin kısaltması ise “cm” gösterilir.

Bu uzunluk ölçüm birimleri hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Örneğin terziler dikecekleri eşyayı biçerken belli ölçüler dâhilinde biçmek durumundadırlar. Bunun için metre ve santimetreyi tercih ederler. Benzer şekilde mühendisler projelendirme çalışmalarında da bu birimleri kullanmaktadırlar.

Meslekteki kullanım alanları dışında günlük yaşamda en basitinden evimize bir eşya alırken onu koyacağımız yerin ölçüleriyle aldığımız eşyanın ölçülerinin uygun olması gerekir, kapı pencere takarken yine bu ölçüm birimlerinden faydalanılır. Kısaca hayatımızın her alanında ihtiyaç duyabileceğimiz ölçüm birimleridir metre ve santimetre.

UZUNLUK ÖLÇÜLERİNİ KULLANAN BİRKAÇ MESLEĞİ TANIYALIM
MARANGOZLUK: Ağaç işleme işidir. Ağacın doğal hâliyle ya da makinelerce işlenmiş haliyle alınıp, ölçülere göre kesme, biçme, zımparalama gibi işlemlerden geçirilerek nesnelerin ortaya çıkartılması işidir. Bu işi yapanlara marangoz denir.

Ahşap malzemeleri, isteğe ve ölçülere göre işleyerek ve şekillendirerek, binalarda gerekli yerlere yerleştiren veya ahşap eşya yapan kişilere de marangoz denir. Uzunluk ölçen araçlar, marangozların en sık kullandıkları araçlardır.

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ:
İnşaat mühendisleri, yapıların taşıyıcı sistemine ait hesaplamaları yaparlar. Bu hesaplamalara göre aks aralığı, kullanılacak malzemeye göre kolon, kiriş ölçü ve boyutları ile (betonarme ise) donatı yoğunluğu, (çelik yapı ise) görüntü tipi seçilir. Plan ve projeler, ölçeklere göre uygun uzunluk birimleri kullanılarak çizilir.

TERZİLİK: Terziler, çok uzun yıllardan beri, belki de ilk insanlardan beri, insanları çetin doğa olaylarından korumak amacıyla giysiler dikerler. Kumaşlar, iğne, iplik, dikiş makinesi ve metreler terzilerin başlıca araç-gereçleridir.
Kıyafet dikilecek kişinin beden ölçüleri metre ile alınır.
Kumaşlar metre ile ölçülerek kesilir.
Kumaşlar makine ya da el ile dikilir.

Uzunluk Ölçülerinin Tarihi için TIKLA
Uzunluk Ölçülerinin Hayatımızdaki Yeri, Uzunluk Ölçülerinin Hayatımızdaki Önemi, Metre ve Santimetrenin Hayatımızdaki Yeri, Metre ve Santimetrenin Önemi, Uzunluk Ölçüleri Kullanan Meslekler, Uzunluk Ölçüleri Nerelerde Kullanılır, Uzunluk Ölçüleri Nerelerde Kullanırız, Metre Nedir, Santimetre Nedir, Uzunluk Ölçülerinde Ne Gibi Değişiklikler Yapıldı, Uzunluk Ölçüleri Nelerdir, Uzunluk Ölçüleri Nedir, Uzunluk Ölçülerini Kimler Kullanır, uzunluk ölçülerini kullanan meslekler hakkında bilgi, uzunluk ölçülerini kullanan meslekleri, uzunluk ölçülerini kullanan bazi meslekler, uzunluk ölçülerinin kullanıldığı yerler, uzunluk ölçülerinin kullanıldığı alanlar, Uzunluk Ölçülerini Hangi Meslekler Kullanır

farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim