Hakkında Bilgi

Venüs hakkında kısa bilgi

Venüs hakkında kısa bilgi
Güneş'e uzaklık: 108 Milyon km
Yörüngede dönme süresi: 255 gün
Dönme süresi: 243 gün
Ortalama yüzey sıcaklığı: 457 C
Yarıçap: 6.051
Kütle: 0,815 dünya kütlesi
Atmosfer bileşimi: %96 karbon dioksit, %3 azot, %1 öteki gazlar

Ayrıntılı Bilgi: Güneş'e en yakın ikinci gezegen olan Venüs, Güneş'ten ortalama uzaklığı 108 milyon kilometre olan bir yörüngede dolanır. Yılın belirli dönemlerinde güneş doğmadan hemen önce yada battıktan sonra çıplak gözle rahatlıkla görülür. Pek çok kimse ona Sabah yada Akşam yıldızı der. Yörüngesinde dolanırken Dünya'ya en yakın konuma geldiğinde Güneş ve Ay'dan sonra gökyüzündeki en parlak cisimdir .Işığı bazen gölgeler oluşturabilir. Dünyanın en güçlü teleskobuyla bile Venüs'ün üzerinde yüzey şekilleri görülemez. Bunun nedeni gezegenin yüzeyinin çok kalın bir atmosfer tabakası ile kaplı olmasıdır. Büyük bir kısmını karbon dioksitin oluşturduğu bu atmosfer öylesine yoğundur ki gezegenin yüzeyini büyük bir kuvvetle bastırır. Atmosferi nefes almaya uygun olmadığından, atmosferin çok yüksek basıncı nedeniyle ezilebileceğinden ve gökyüzünden yağan sülfürik asitten yanabileceğinden ,büyük olasılıkla hiçbir insan Venüs'ün yüzeyine ayak basamayacaktır . Venüs'ün parlaklığının nedeni de atmosferidir. Bulutlar dev bir ayna gibi davranarak Güneş'in parlak ışıklarını gerisin geriye uzaya yansıtır. Her ne kadar Güneş'e Merkür'den daha uzaksa da, Venüs daha sıcaktır. Bunun nedeni de ısının, bulutlarda tutulması sonucunda tıpkı serada olduğu gibi, sıcaklığın yükselmesidir. Bu nedenle bu etkiye sera etkisi adı verilir.

Bilim adamları, insan yapısı gazların atmosfere karışarak aynı etkiyi Dünya'da da oluşturacağında endişe ediyorlar. Venüs çok yavaş döner. Hatta kendi çevresinde dönmesi (243 gün), Güneş çevresinde dolanmasından (224 gün) uzun sürer. Bu nedenle bir Venüs günü, bir Venüs yılından daha uzundur. Venüs yalnızca yavaş dönmekle kalmaz, aynı zamanda Dünyamız ve diğer gezegenlerin dönüş yönüne ters yönde döner. Eğer Venüs'te olsaydınız Güneş'in batıdan doğup doğudan battığını ve gökyüzünde çok yavaş ilerlediğini görecektiniz. Venüs'ün lav kaplı yüzeyinde çok sayıda bulunan kraterler diğer gezegenlerdekinden farklı görünür. Venüs 'ün çok yoğun olan atmosferi, gezegene çarpan cisimlerin hızını azalttığı için, bu cisimler yüzeye daha düşük hızlarla çarpar ve daha alçak duvarlı kraterler oluşturular.

Uzay, Güneş sistemi, Venüs, Venüs nedir, Venüs gezegeni, Venüs gezegeni hakkında, Venüs hakkında bilgi, Venüs ile ilgili bilgi, Venüsle ilgili bilgiler, Venüs özet bilgi, Venüs kısa bilgi,
farmasi katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim