Hakkında Bilgi

YGS Savcılıktan Açıklama

YGS Savcılıktan Açıklama
Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan, "YSG`ye ilişkin soruşturmayı, ikinci sınavı etkilemeyecek bir süre içinde sonuçlandırmayı planladıklarını" bildirdi.

Sakınan, adliyede, gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine, YGS ve KPSS sınavları ile ilgili soruşturmaların devam ettiğini bildirdi.
"ÖSYM Başkanı Ali Demir`in açıklamalarından tatmin oldunuz mu?" sorusu üzerine Sakınan, "Tatmin olmamız söz konusu değil. Olayı araştırıyoruz. Kamuoyunu ikna etmek gibi bir sorunumuz yok. Biz soruşturma makamıyız. Dosyada gizlilik kararı aldık. Dolayısıyla bir şey söylemek zaten suç" dedi.

Soruşturmanın KPSS soruşturması ile beraber, ÖSYM`nin faaliyetleri kapsamında yürütüldüğünü ifade eden Sakınan, "Soruşturma ne zaman sonuçlanacak?" sorusu üzerine, "İkinci sınavı etkilemeyecek bir süre içinde sonuçlandırmayı planlıyoruz. Bir-iki gün önce değil, makul bir süre önce" diye konuştu.

"ÖSYM ile sınavın iptal edilip edilmemesini konuşmadıklarını, bu konuya karışamayacaklarını ve görüş bildiremeyeceklerini" kaydeden Sakınan, "Benim çevremde de sınava girmiş 3 kişi var. Yeğenlerim sınavın iptal edilip edilmeyeceğini soruyorlar. Ben onlara sınava çalışmalarını söylüyorum" ifadelerini kullandı.

KİTAPÇIKLAR ÜZERİNDE İNCELEME SÜRÜYOR
Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Sakınan, soruşturma kapsamında 3 ÖSYM çalışanının bilgisine başvurduklarını, sınavın ardından 81 ilden rastgele alınan makul sayıdaki soru kitapçığı üzerinde incelemelerin devam ettiğini kaydetti.

Bilirkişi incelemesinin de devam ettiğini açıklayan Sakınan, bilirkişiler içinde TÜBİTAK uzmanının bulunduğunu da bildirdi.

BAŞSAVCILIKTAN BİR AÇIKLAMA DAHA
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Yükseköğretime Geçiş Sınavı`na (YGS) ilişkin soruşturma konusunda, "Adaletin gerçekleşmesi ve en doğru sonuca ulaşılabilmesi açısından tüm kanıtların ayrıntılı olarak değerlendirilmesiyle soruşturmanın Lisans Yerleştirme Sınavı`nı (LYS) etkilemeyecek şekilde, sınav öncesi sonuçlandırılması planlanmaktadır" denildi.

Başsavcılık, "bilgi kirliliğine neden olunmaması amacıyla" soruşturmayla ilgili yazılı açıklama yaptı.
Açıklamada, 2011 yılı YGS sonrası başlatılan soruşturma içeriğinde, tüm bilgi ve belgelerin kapsamlı ve ivedilikle değerlendirilmesinin sürdürüldüğü belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Bilimsel konuların araştırılması amacıyla sınav soru kitapçıkları üzerinde bilirkişi incelemeleri devam etmektedir. Soruşturma kapsamında sınavı gerçekleştiren kurumlar üzerinde araştırmalar ve incelemeler de sürmektedir. Sınav iptali ve süreci konuları Cumhuriyet Başsavcılığımızın yetki ve görevleri arasında bulunmamaktadır. Adaletin gerçekleşmesi ve en doğru sonuca ulaşılabilmesi açısından tüm kanıtların ayrıntılı olarak değerlendirilmesiyle soruşturmanın LYS`yi etkilemeyecek şekilde, sınav öncesi sonuçlandırılması planlanmaktadır."
YGS, YGS Açıklaması, YGS Şifre Açıklaması, YGS Hakkında Bilgi, LYS İptal Edilecekmi, LYS iptal olurmu
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim