Hakkında Bilgi

Yükseklik Korkusu

Yükseklik Korkusu
Yükseklik Korkusu, Diğer anlamıyla yükseklik korkusu Akrofobi, yüksek yerlere çıkmak, bakmak, bulunmak gibi durumlardan korkma durumudur, bu kişiler uçak, dağ, yüksek apartman, dönmedolap, teleferik, gibi şeylere binemezler.

Yükseklik korkusu, genellikle düşmekten korkma ya da boşluktan tedirgin olma diye bilinir.

Ama tam da böyle değildir. Bu, esasında bir denge sorunudur.

İnsanın dengesi birkaç unsur tarafından belirlenir. Görme, dokunma ve duyma. Olağan hareketler sırasında, bütün bu unsurlar kesişir.

Ama olağan dışı bir harekette, değişik sinirler tarafından bu hareketle ilgili olarak beyne yollanan bilgiler çelişki yaratır. Beyin bunları yorumlamakta zorlanır.
Deyim yerindeyse beynin "kafasi karışır".

İşte insan çok yüksek bir yerde durduğu zaman, böyle bir karışıklık meydana gelir.

Aşağı bakan göz, yerin uzaklığını saptayamaz ve beyne kesin bilgi yollayamaz. Halbuki, ayaklar sert bir şeyin üstünde durdukları için "yere dokunuyorum" mesajını verir. Bu iki farklı bilgi beyinde çelişki yaratır ve beyin, vücudun pozisyonunu netleştiremez.

yükseklik korkusu, yükseklik korkusu nedir, yükseklik korkusu ne demek, yükseklik korkusu neye denir, yükseklik korkusu hakkında, yükseklik korkusu ile ilgili bilgiler, yükseklik korkusu hakkında bilgi, yükseklik korkusu ne demektir, yükseklik korkusu anlamı, YÜKSEKLİK KORKUSU, Yükseklik korkusu, yükseklik korkusu neden olur, yükseklik korkusu niçin olur,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim