Hakkında Bilgi

Yumurta Hakkında Bilgiler

Yumurta Hakkında Bilgiler
Yumurta dişi hayvanların ve özellikle kuşların embriyoyu korumak amacıyla yumurtladığı yuvarlak ve oval şekilli cisimlerdir. Bir çok hayvanın yumurtaları yiyecek olarak kullanılabildiği halde yumurta denince akla ilk gelen şey tavuk yumurtasıdır. Tavuk yumurtası sayısız yemeğin hazırlanmasında malzeme olarak kullanılır. Dünyanın hemen hemen her mutfağında yaygın olarak kullanılır.

Son yıllarda hazır gıda üretimindeki artış, yumurtanın kullanıma hazır, pastorize ve yumurta tozu halinde üretimini yaygınlaştırmıştır.

Yumurtalar 6'lı, 10'lu, 12'li yeniden dönüşümlü karton kullanılarak yapılan kapaklı viollerde; 9’lu kutu ambalajlarda ya da 15.5 LBS, 17 LBS, 20 LBS ve 30'lu shrinkli viol ambalajlarda paketlenerek, zincir marketler aracılığı ile, Türkiye'nin dört bir yanına dağıtımı yapılmaktadır.

Çalışmalarının her aşamasında “insan sağlığını” ön planda tutan, “temiz ve hijyenik” koşullarda kaliteli üretim yapan tesislerde, kümesler veteriner hekimler tarafından sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Tavuklar yem fabrikalarında üretilen yemler ile beslenmekte, yumurtalar el değmeden toplanıp, tasnif edildikten sonra sağlık sertifikalı hijyenik ambalajları ile bekletilmeden üretim tesislerinden tüketiciye sunulmaktadır.

• Sağlıklı yaşamak için yeterli ve dengeli beslenmeye, yeterli ve dengeli beslenme için de bir canlıya hayat verecek kadar yüksek besleyici değere sahip olan yumurtayı öğünlerimizden eksik etmemeliyiz; çünkü:
• Yumurta, küçük çucuklar için altıncı aydan sonra, değerli bir demir kaynağıdır. Demir yetersiz alındığında anemi(kansızlık) oluşur. Ayrıca demirin büyüme, gelişme ve hastalıklardan korunma da önemli rolü vardır.
• Günde yenen bir yumurta anne adayları için son derece yararlıdır; anne adayının hem protein ihtiyacını karşılar hem de bebeğin beslenmesi ve uygun ağırlıkta dünyaya merhaba demesini sağlar.
• Yumurtada bulunan kolin maddesi, özellikle çocukların zihinsel/beyinsel gelişiminde ve öğrenme yeteneklerinin artışında önemli rol oynar. Yaşam boyu başarılı birer birey olmaları için, erkeklerin 550 mg, bayanların 425 mg günlük kolin ihtiyacı vardır. Hamilelik döneminde bu ihtiyaç 7 kat artar.
• Düzenli tüketilen yumurtanın; kanser, kalp-damar hastalıklarından korunmada ve bunların tedavisinde, sindirim sistemi sağlığında, menapoz semptomlarının hafiflemesinde, osteoporozun önlenmesinde etkili olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.
• Düzenli şekilde yumurta tüketen genç bayanlarda, ileriki yaşlarda göğüs kanseri görülme riskinin azaldığı saptanmıştır.
• Yumurta tüketimi felç olma riskini azalmaktadır.
• Yumurta göz sağlığını korur; ileriki yaşlarda oluşabilecek görme bozuklukları ve katarakt riskini azaltır.
• Yüksek besin öğesi içeriğine rağmen düşük kalorilidir.
• İçerdiği 12 çeşit besin öğesi ile yumurta, sindirimi en kolay, en lezzetli ve en ucuz besin deposudur.

yumurta, yumurta nedir, yumurta ne demek, yumurta neye denir, yumurta hakkında, yumurta ile ilgili bilgiler, yumurta hakkında bilgi, yumurta ne demektir, yumurta anlamı, yumurta özellikleri, yumurta nedir, yumurta hakkında kısa bilgi
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim